Turecký vojenský bezpilotní letoun Bayraktar TB2; Foto: Bayhaluk / Wikimedia Commons

Turecký vojenský bezpilotní letoun Bayraktar TB2; Foto: Bayhaluk / Wikimedia Commons

Zahraniční

LIBYE: Armáda maršála Haftara sestřelila během 24 hodin 3 turecké letouny

Libyjská národní armáda (LNA), kterou vede polní maršál Chalífa Haftar, nedávno oznámila další zásah tureckého letadla v oblasti Ayn Zara nedaleko hlavního města Tripolis. Jejím silám se tak v průběhu 24 hodin podařilo sestřelit celkem tři turecká letadla. Uvádí se to v článku na serveru Armyweb (viz ZDE).

Haftar posiluje bojeschopnost

Mluvčí libyjské národní armády Ahmed al-Mismari nedávno sdělil, že vzdušným obranným silám se podařilo sestřelit turecký dron Bayraktar Tactical UAS TB-2 v oblasti Ayn Zara poté, co letěl směrem k jejich pozicím. Mismari již dříve potvrdil, že technické týmy v libyjských arabských ozbrojených silách obnovily další čtyři bojové letouny, které vybavily zbraněmi ze starších strojů. Tyto ​​budou následně sloužit jako dodatečná podpora vzdušných sil. Turecké ministerstvo zahraničí v neděli potvrdilo, že Libyjská národní armáda (LNA) pod vedením Chalífa Haftara zesílila útoky na Tripolis. Ankara také varovala, že v případě zasažení tureckého velvyslanectví bude následovat okamžitá vojenská odpověď. V LNA však dříve již uvedli, že v rámci svých operací dodržují mezinárodní závazky a neútočí na diplomatické cíle.

Chalífa Haftar; Foto: Magharebia / Wikimedia Commons

Vměšování Turecka

Tureckem podporovaná Vláda národní dohody (GNA) se v současnosti snaží obsadit strategickou leteckou základnu Al-Watiya západně od Tripolisu. V posledních dnech proto síly GNA na základnu opakovaně útočily, LNA však všechny útoky odrazila. Turecko se nedávno začalo vměšovat do vnitřního libyjského konfliktu, když do země vyslalo své vojenské jednotky na podporu prozápadní vlády GNA (viz ZDE), údajně na základě pozvání loutkového premiéra Faíze Sarrádže, kterého podporuje také Západ v čele se Spojenými státy. Dle vojenských odborníků si tak ale Turecko jistí přístup k libyjským zásobám strategických surovin. Chalífa Haftara naopak podporuje Rusko a další arabské státy.

Západ uvrhl Libyi do chaosu

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu. Na pádu Kaddáfího se přitom aktivně podílely západní země, které vojensky zasáhly do tehdejší vnitropolitické krize a podpořily bezletovou zónou Kaddáfího odpůrce podporované a vyzbrojované hlavně Spojenými státy americkými. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety – ten na východě, za nímž stojí Libyjská národní armáda (LNA) generála Chalífy Haftara, neuznává vládu premiéra Sarrádže v Tripolisu, která má podporu Západu a Turecka. Původně však měl mezinárodní podporu východolibyjský kabinet, ovšem odmítl vstoupit do vlády národní jednoty, protože Haftarovi odepřeli možnost velet celé armádě.

Rudolf Hruboň