Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Vykládka americké vojenské pomoci v Kyjevě; Foto : Velvyslanectví USA v Kyjevě

Zahraniční

LEND-LEASE: Jak si USA zaváží Ukrajinu na desítky let dopředu

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který umožňuje Bidenově administrativě půjčovat nebo pronajímat (Lend-Lease) zbraně Ukrajině a dalším východoevropským zemím. USA si takto chtějí zavázat tyto země na desítky let dopředu.

Americká pomoc není zdarma

Spojené státy nikdy neposkytují zásadnější pomoc zdarma. V pozadí takových kroků jsou vždy jejich národní zájmy, které v případě Ukrajiny znamenají zájem na vydrancování její ekonomiky a získání výhodných pozic pro americké firmy na ukrajinském trhu. Legislativa se odvolává na zákon o půjčce a pronájmu z roku 1941, který původně navrhl prezident Franklin D. Roosevelt, aby pomohl vyzbrojit britské síly bojující s Německem. Tento zákon tehdy umožnil prezidentovi pronajmout nebo zapůjčit vojenské vybavení jakékoli zahraniční vládě, „jejíž obranu prezident považuje za zásadní pro obranu Spojených států“. Zajistil tak práci pro americké zbrojovky a splátkami půjček si zavázal loajalitu dlužnických zemí.

Ukrajinci budou splácet po generace

Bidenova administrativa chce za těchto podmínek dodat na Ukrajinu zbraně v hodnotě až 33 miliard amerických dolarů, což je limit schválený americkou Sněmovnou. To zadluží tuto chudou zemi na desítky let dopředu. Splátky amerických půjček budou znemožňovat rozvoj Ukrajiny a zlepšení životní úrovně jejich obyvatel po několik generací. Jsou zde pochyby, zda v korupcí prolezlé zemi je možno tak vysoké částky z výkonu ekonomiky vůbec někdy splatit. Ale to je konečným cílem americké zahraniční politiky – vytvořit si trvalé dlužníky, kteří budou muset být k USA loajální a dovolovat jim ekonomicky ždímat jejich ekonomiky. Z toho vzniká “americké bohatství” už od konce druhé světovém války.

Zpracoval Rudolf Hruboň