Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

LÉKOVÝ ÚSTAV začal posuzovat vakcínu Sputnik. Na žádost Úřadu vlády

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se začal zabývat ruskou vakcínou Sputnik V, o kterou český prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámila to agentura ČTK (viz ZDE).

Ve hře je výjimka

Tuzemský lékový ústav se Sputnikem začal zabývat. „Zatím však máme k dispozici jen omezené množství informací, ze kterých není možné učinit žádné závěry,” napsala Brunclíková agentuře ČTK bez bližších podrobností. O odborný názor na vakcínu prý požádal Úřad vlády. Ústav upozornil, že nejde o oficiální zahájení procesu. Výjimku pro použití neregistrovaného přípravku může udělit ministerstvo zdravotnictví na základě stanoviska SÚKL. „Ministerstvo zdravotnictví o udělení výjimky pro vakcínu Sputnik V na základě zákona o léčivech zatím momentálně nejedná,” sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Až půl milionu dávek

Prezident Miloš Zeman o víkendu uvedl, že by vakcína mohla být v Česku v nejbližší době. Podle serveru Lidovky.cz (viz ZDE) by mohlo dorazit zhruba do 25. března 20 000 dávek, pokud Česko udělí vakcíně výjimku. Později by podle serveru mohla ČR získat až půl milionu dávek Sputniku V, což by stačilo pro 250 000 lidí. Kreml v pondělí v reakci na žádost české hlavy státu uvedl, že objem výroby zatím neumožňuje vyhovět všem žádostem. Server také napsal, že Babiš kvůli vakcíně komunikoval s ruským ministrem průmyslu a obchodu a podařilo se mu získat dokumentaci pro SÚKL.

Zpracoval Rudolf Hruboň