Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Domácí

LÉKAŘI VYZÝVAJÍ Šmuclera a spol.: Raději mlčte a přijďte pomoct

Lékaři z infekčních oddělení několika nemocnic varovali na sociálních sítích před podceňováním nemoci COVID-19. Vyzývají lékaře, kteří nemají bezprostřední zkušenost s infekčními chorobami, aby se zdrželi komentářů ohledně závažnosti pandemie.

Mlčte a nebo pomozte

„Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním covid-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím,” píší v otevřeném dopise. Apelují na lékaře a další odborníky, kteří nemají přímou zkušenost s infekčními chorobami, aby buď mlčeli, nebo absolvovali alespoň jednu pracovní směnu na COVIDové jednotce, kde uvítají jejich pomoc. Narážejí tak zejména na veřejná vyjádření stomatologa Romana Šmuclera, kardiochirurga Jana Pirka a dalších odborníků, kteří v nedávné petici vyzývají vládu, aby neprohlubovala restriktivní opatření.

COVID se vrátil s větší silou

Podle nich se v současné době COVID vrátil s větší silou, než tomu bylo na jaře. A přestože nechtějí vyvolávat paniku a zděšení, chtějí aby si lidé uvědomili, jak se věci skutečně v současné době v nemocnicích mají. Lékaři ve výzvě uvedli, že na svých infekčních odděleních bojují o životy lidí, kteří by bez koronaviru měli před sebou dalších deset až 20 let kvalitního života. „Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina,” uvedli lékaři. Lékaři se obracejí také na veřejnost a připomínají, že zatímco na jaře lidé všem zdravotníkům tleskali a pomáhali jim nejrůznějšími způsoby, nyní jdou mnozí z nich svých chováním v podstatě proti nim a žádají od nich i mnohem více. „Pokud chceme tuhle válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás,” apelují.

Pod dopisem jsou podepsáni lékaři Hynek Bartoš z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, Jiří Sagan z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava či Aleš Chrdle z infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích.

Zpracoval Rudolf Hruboň