Ruský nákladní automobil Ural 375D; Foto: LutzBruno / Wikimedia Commons

Ruský nákladní automobil Ural 375D; Foto: LutzBruno / Wikimedia Commons

Magazín

LEGENDA: Ruské náklaďáky Ural se vyrábějí už téměř 80 let

Mezi jedny ze slavných ruských automobilek bezesporu patří Ural. Výrobce se po celou dobu své existence zaměřuje především na nákladní vozidla do těžkého terénu. Upozorňuje na to článek na serveru Auto.cz (viz ZDE).

Vznik za 2. světové války

Historie výrobce nákladních automobilů Ural se začala psát v roce 1941, když Státní komise pro obranu SSSR rozhodla o přesunu automobilové výroby z moskevského závodu ZiS (Zavod imeni Stalina) do oblastí, jimž hrozilo menší nebezpečí od postupující německé armády. Město Miass v Čeljabinské oblasti se nejprve stalo útočištěm pro výrobu motorů, převodovek a zadních náprav pro nákladní vozidla, která byla vyráběna v Uljanovsku a nadále i v Moskvě. Sovětský svaz však zoufale potřeboval mnohem více nákladních vozidel a Statní komise pro obranu SSSR dne 14. února 1943 učinila nové rozhodnutí o přesunutí výroby nákladních vozidel z Uljanovska do Miassu.

Výroba existuje dodnes

Nejslavnějším modelem výrobce se stal Ural-375, jehož výroba v řadě různých provedení probíhala od roku 1960 až do roku 1993. Zároveň byl prvním vozidlem, u nějž byla poprvé použita značka Ural, která je pro nákladní vozidla z produkce závodu UralAZ používána dodnes. UralAZ se v devadesátých letech minulého století musel vypořádat se změnami na trzích bývalého SSSR, což se tomuto závodu zdařilo i díky kompletní rekonstrukci svých výrobních prostor. V roce 2001 se výrobce automobilů Ural stal součástí koncernu GAZ Group a dnes nabízí poměrně širokou paletu těžkých nákladních automobilů, vhodných především pro nasazení v náročném terénu.

Současný model Ural-43206; Foto: Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia Commons

Rudolf Hruboň