Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

LE FIGARO: Islamismus rozkládá základy Francie

V nebývale otevřeném rozhovoru pro francouzská média vyzval v neděli prezident severofrancouzského regionu Hauts-de-France a bývalý republikán Xavier Bertrand hlavu státu, aby už konečně čelila „politickému islámu“, který rozkládá samotné základy Francie. Uvádí se to v článku francouzského listu Le Figaro (viz ZDE).

Politický islám jako hlavní hrozba

“Vyzývám k republikánské ofenzívě proti islamismu, který rozkládá naší zemi,” řekl Bertrand, pro kterého je politický islám hlavní hrozbou, která zpochybňuje základy naší společnosti. Ta ale nebyla pro prezidenta Emmanuela Macrona dosud jednoznačnou prioritou,“ kritizuje Bertrand, podle kterého „jsme ztratili dva roky“. Politický islám šel ale mezitím zase kupředu. „Jsme ve válce proti islamistickému terorismu, takže potřebujeme válečný rozpočet,“ dodal Bertrand, který byl ministrem několika francouzských vlád.

Nebezpečí infiltrace bezpečnostních složek

Francouzský prezident Emmanuel Macron sice v uplynulém týdnu na pohřbu čtyř zavražděných policistů islámským radikálem Mickaëlem Harponem pracujícím v samotné policejní prefektuře vyzval celý národ k boji proti “islámské hydře”, ale upřímnost prezidentova výroku je brána spíše s rezervou, zvláště, když se jeho premiér Édouard Philippe vyznačuje značnou zdrženlivostí, pokud se kritiky islámu týče. Teroristický útok uvnitř prefektury naznačil, jak už mohou být francouzské bezpečnostní a zpravodajské instituce infiltrovány islamisty.

Střet civilizací

Podle Xaviera Bertranda Macron až do tohoto týdne nezvažoval, jak vážná je situace a že fundamentalisté mají jasnou strategii: vyprovokovat střet civilizací. Ale „jsme ve válce, pane prezidente. Je třeba se změnit,“ naléhá Bertrand, který odmítá sociální příčiny problému, jak o nich mluvil například bývalý socialistický premiér Manuel Valls. V rozhovoru například navrhuje změnu Ústavy tak, aby veřejní činitelé museli složit přísahu věrnosti sekulárnímu státu. „V této věci jsme všichni zhřešili nevědomostí, naivitou nebo zbabělostí. Je to kolektivní selhání. Provokace radikálů, zastrašování a útoky zpochybňují náš způsob života,” uvedl prezident regionu Hauts-de-France.

Rudolf Hruboň