Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Ekonomika

LAVROV: Západní sankce zabraňují dodávkám ruského obilí do Evropy

Ruský vývoz obilí se nemůže dostat do Evropy, protože sankce uvalené EU na Moskvu fakticky blokují dodávky, řekl ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sankce na nákladní lodě

„Ačkoli západní země stále říkají, že obilí nebylo sankcionováno, z nějakého důvodu se nezmiňují, že lodě, které přepravují ruské obilí, jsou ve skutečnosti pod sankcemi. Evropské přístavy jim vstup nedovolují, není k dispozici žádné pojištění a obecně západní sankce narušily logistickou a finanční infrastrukturu, kterou Rusko používá k vývozu vlastního obilí,“ řekl Lavrov novinářům v Moskvě. Evropská unie zakázala ruským plavidlům vstup do přístavů EU v rámci pátého balíčku sankcí přijatého v dubnu.

Obvinění z blokády přístavů

Lavrovovy komentáře následují po obviněních západních zemí, že Rusko blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři, což Moskva popřela. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Ukrajina zablokovala své vlastní přístavy položením min, které brání jejich lodím vyplout na moře. Generální tajemník OSN Antonio Guterres minulý týden prohlásil, že situace s globálním ohrožením dodávek obilí se pro rozvojové země stala alarmující. Rusko a Ukrajina totiž vyvážejí dohromady více než čtvrtinu světové pšenice.

Zpracoval Rudolf Hruboň