Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Ministerstvo zahraničí Peru / Wikimedia Commons

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Ministerstvo zahraničí Peru / Wikimedia Commons

Zahraniční

LAVROV: USA zneužívají privilegium země, ve které se nachází OSN

Spojené státy otevřeně zneužívají výsady země, ve které se nachází sídlo OSN, když nedávají víza diplomatům ze zemí, které se jim nelíbí, uvedl v pátek ruský ministr zahraničních věcí v demisi Sergej Lavrov.

Odepření víza íránskému ministrovi zahraničí

„Ve Washingtonu otevřeně zneužili privilegium země, v níž se nachází sídlo OSN. Podle svého uvážení a v rozporu s mezinárodním právem odepřeli příležitost účastnit se akcí v OSN zástupcům neoblíbených států,“ prohlásil Lavrov na tiskové konferenci o výsledcích ruské diplomacie v roce 2019. Dne 7. ledna OSN oznámila, že podle informací USA nebude íránskému ministrovi zahraničí Mohammadovi Džavádovi Zarífovi uděleno vízum k účasti na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Spojené státy jako země, ve které se nachází sídlo OSN, jsou ale povinny poskytovat víza všem diplomatům členských zemí. Zaríf v minulosti již americké vízum pro přístup do OSN obdržel, ale jeho pohyb ve Spojených státech byl přísně kontrolován.

Zaríf odsoudil vraždu Sulejmáního

3. ledna provedly USA na pokyn prezidenta Trumpa teroristický útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem byl zavražděn generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku. Zaríf stejně jako ostatní členové íránského vedení odsoudil Spojené státy. Íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, a ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele.

Rudolf Hruboň