Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Zahraniční

LAVROV: USA infiltrovaly postsovětské státy biologickými laboratořemi

“V 90. letech byly postsovětské národy slabé a nezkušené, zatímco USA měly lstivost a zdroje, aby v nich našly zázemí,” uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro zpravodajskou televizi RT Arabic.

Síť biologických laboratoří

“Washington toho využil a vytvořil v nich síť biologických laboratoří, o kterých se Rusko domnívá, že provádějí vojenský výzkum,” vysvětlil v rozhovoru. Kolaps Sovětského svazu za sebou nechal národy, které byly chudé a zoufale potřebovaly i ty nejzákladnější potřeby, což je nechalo otevřené pro USA, aby je mohly zneužít, uvedl dále Lavrov. „Nyní zažíváme to, co bylo důsledkem té doby,“ dodal ministr. Diplomat měl konkrétně na mysli laboratoře financované USA, které na svém území hostí mnoho postsovětských států. Fungují pod záštitou “Agentury pro snížení hrozeb obrany” financované Pentagonem a provádějí biologický výzkum.

Odhalený vojenský výzkum

Washington tvrdí, že síť je prý neškodná a slouží k detekci a identifikaci nově se objevujících patogenů, které mohou představovat hrozbu pro lidstvo. Některé národy, včetně Ruska, se však domnívají, že jde o tajná zařízení pro výzkum biologických zbraní. Důkazy o skutečné povaze laboratoří odhalila ruská armáda během své ofenzivy na Ukrajině, řekl Lavrov a dodal, že Moskva nedovolí, aby se problém vytratil. „Vzorky patogenů, které byly uloženy v ukrajinských laboratořích, a dokumenty jasně ukazují vojenský charakter experimentů. A ty dokumenty dále odhalují, že na Ukrajině jsou desítky těchto laboratoří,“ dodal Lavrov.

Úmluva o biologických zbraních

Moskva navrhuje aktualizaci Úmluvy o biologických zbraních, mezinárodní smlouvy z roku 1972, která zakazuje jakýkoli výzkum, hromadění a používání takových zbraní a kterou podepsalo Rusko i USA. Dohoda má velký nedostatek v tom, že chybí ověřovací mechanismus, podobný tomu, který používá Mezinárodní agentura pro atomovou energii nebo Organizace pro zákaz chemických zbraní k zajištění souladu ve svých oblastech nešíření. Lavrov zdůraznil, že USA od roku 2001 návrh na vytvoření takového mechanismu odmítají. “Nyní je nám jasné, proč zaujali tuto pozici při vytváření vojenských biologických laboratoří po celém světě během všech těch let,” dodal Lavrov.

Zpracoval Rudolf Hruboň