Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Zahraniční

LAVROV: USA chtěly destabilizovat epidemiologickou situaci na hranicích Ruska

Údaje objevené během speciální operace na Ukrajině naznačují, že Spojené státy vytvořily komponenty biologických zbraní poblíž hranic Ruska a vypracovaly mechanismy k destabilizaci epidemiologické situace. Uvedl to v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Vývoj biologických zbraní na Ukrajině

Lavrov to uvedl na 18. zasedání Konference šéfů bezpečnostních agentur a zpravodajských služeb členských států SNS o zpravodajské činnosti. „Existují dobré důvody domnívat se, že v bezprostřední blízkosti hranic Ruska ve skutečnosti vznikaly součásti biologických zbraní a byly vypracovány mechanismy k destabilizaci epidemiologické situace,“ zdůraznil. Lavrov upozornil, že nedeklarované vojenské biologické programy realizované na Ukrajině s podporou Pentagonu představují přímou hrozbu nejen pro Rusko. “Není náhoda, že Američané udělali vše pro to, aby zakryli stopy svých experimentů na nyní Ruskem osvobozených územích,” řekl ministr.

Spojené státy se bojí odhalení

Připomněl také vystoupení nechvalně známé náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové, která již dříve hovořila o rizicích získává informací o činnosti laboratoří Pentagonu na Ukrajině ruskými specialisty. To znamená, že je co skrývat, prohlásil Lavrov. „V Radě bezpečnosti OSN jsme v rámci Úmluvy o odstranění biologických a toxinových zbraní požadovali, aby Spojené státy poskytly potřebná objasnění a obecně zajistily plnou transparentnost a legitimitu svých biologických programů po celém světě. Očekáváme odpovídající reakci,“ dodal ruský ministr zahraničí.

Zpracoval Rudolf Hruboň