Sergej Lavrov na návštěvě Číny; Foto: Ruská ambasáda v USA

Sergej Lavrov na návštěvě Číny; Foto: Ruská ambasáda v USA

Zahraniční

LAVROV: S EU jako celkem už nemáme žádné vztahy, pouze s některými členy

Rusko a Čína považují západní sankce za nepřijatelné. Vztahy s Ruskem zničil Brusel, takže Moskva už nemá vztahy s Evropskou unií jakožto organizací, ale pouze z některými jejími členskými státy. Na tiskové konferenci v Číně to dnes řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Uvedla to agentura ČTK (viz ZDE).

Vztahy s Ruskem zničil Brusel

Ministři zahraničí EU v pondělí schválili sankce vůči některým konkrétním lidem za údajné porušování lidských práv v Číně. Kromě EU sankce vyhlásily také USA, Kanada a Velká Británie. Peking reagoval ostrými slovy a vlastními sankčními kroky. Lavrov po jednání v Číně vystoupil na tiskové konferenci se svým čínským protějškem Wang Iem, kde společně odmítli pokryteckou západní kritiku situace lidských práv ve svých zemích. Diplomaté také prohlásili, že Čína a Rusko usilují o pokrok v otázce klimatických změn nebo pandemie koronaviru.

Dialog v zájmu globální stability

“V době vzrůstajícího globálního politického neklidu je nezbytné, aby summit stálých členů RB OSN nastolil přímý dialog o řešení problémů společných lidstvu v zájmu udržení globální stability,” uvádí se v prohlášení, které zveřejnilo na svých stránkách ruské ministerstvo zahraničí. Stálými členy Rady bezpečnosti jsou kromě Ruska a Číny také Francie, Británie a USA. Prohlášení se nezmiňuje o USA, ale Lavrov v Číně prohlásil, že Washington spoléhá na vojenské a politické svazky z doby studené války ve snaze zničit konstrukci mezinárodního práva.

Omezení závislosti na dolaru

Jak upozornila agentura Reuters, vztahy Pekingu a Moskvy k Washingtonu jsou napjaté. V pátek na Aljašce skončila obtížná čínsko-americká jednání, Rusko povolalo ke konzultacím svého velvyslance z USA, když nový americký prezident Joe Biden přisvědčil minulý týden na novinářskou otázku, zda je podle něj ruský prezident Vladimir Putin “zabiják”Lavrov na začátku své nynější návštěvy Číny vyzval, aby Moskva a Peking omezily závislost na dolaru. Ve společném prohlášení také oba státy varují ostatní před vměšováním do svých vnitřních věcí.

Zpracoval Rudolf Hruboň