Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Ministerstvo zahraničí Peru / Wikimedia Commons

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Ministerstvo zahraničí Peru / Wikimedia Commons

Zahraniční

LAVROV: Rusko ztratilo iluze, že by se mohlo spolehnout na Západ

Rusko ztratilo iluze, že by se mohlo spolehnout na Západ, uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v rozhovoru se zpravodajskou televizí RT. Moskva nikdy nepřijme vidění světa, kterému dominují Spojené státy, citovala jej agentura Reuters.

Západ zavírá Rusku dveře

“Pokud existovala nějaká iluze, že se můžeme spolehnout na naše západní partnery, tak ta iluze už neexistuje,” řekl Lavrov televizi. Podle ministra zahraničí je to Západ, který svými sankcemi uvalenými na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu zavírá před Ruskem dveře. Američané chtějí unipolární svět, který nebude jako globální vesnice, ale jako americká vesnice – nebo možná jako salón, kde nejsilnější rozhoduje,” míní Lavrov. Podle něj je ale na světě mnoho států jako Čína, Indie či Brazílie, které nechtějí přijímat rozkazy od “Strýčka Sama” vystupujícího v roli šerifa. Uvedl také, že ruské hospodářství západní sankce přežije a vyjde z nich posíleno. “Budeme se teď muset spoléhat sami na sebe a naše spojence, kteří s námi zůstanou,” řekl Lavrov.

Odstranění ukrajinských hrozeb

Ohledně ruské invaze na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za speciální vojenskou operaci, Lavrov řekl, že jejím cílem je odstranit jakoukoliv hrozbu pro Rusko pocházející z ukrajinského území. “Dali jsme jasně najevo, že jakýkoli náklad, který vstoupí na území Ukrajiny a který budeme považovat za náklad zbraní, se stane legitimním cílem. To je naprosto jasné,” citovala ruského ministra zahraničí agentura RIA Novosti. Lavrov podle ní také řekl, že Moskva nedovolí především dodávky raket S-300 Kyjevu, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slovensko v uplynulých dnech předběžně vyjádřilo ochotu předat Ukrajině svůj systém S-300, pokud za něj Bratislava dostane odpovídající náhradu. Řecko podle tamních médií dodání svého systému Kyjevu odmítlo.

Zpracoval Rudolf Hruboň