Ministři zahraničí Ruska a Číny Sergej Lavrov a Wang I; Foto: Profil mluvčího čínského ministerstva zahraničí na sociální síti

Ministři zahraničí Ruska a Číny Sergej Lavrov a Wang I; Foto: Profil mluvčího čínského ministerstva zahraničí na sociální síti

Zahraniční

LAVROV: Rusko směřuje s Čínou k multipolárnímu a spravedlivému světovému řádu

Rusko a Čína se dohodly na dalším posílení spolupráce v nynější složité mezinárodní situaci. Po setkání čínského šéfa diplomacie Wang Ia s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Odsouzení západních sankcí

Obě země podle ministerstva rovněž odsoudily západní sankce, které uvalil Západ na Moskvu kvůli její vojenské operaci na Ukrajině. Wang vyjádřil naději, že Rusko a Ukrajina překonají své rozpory a budou pokračovat mírových rozhovorech. Čína, která je považována za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, k ruské vojenské operaci dosud nezaujala jasné stanovisko. Ruský vpád na Ukrajinu ale odmítla odsoudit a trvá na tom, že bude s Ruskem udržovat normální hospodářskou a obchodní výměnu. Podle ruského ministerstva zahraničí Lavrov a Wang podrobně mluvili o situaci na Ukrajině. “Šéf ruské diplomacie informoval svého čínského kolegu o pokroku ve vojenské operaci… a o jednání s režimem v Kyjevě,” uvedlo ruské ministerstvo. “Obě strany zdůraznily, že nelegální jednostranné sankce, které Spojené státy a jejich přisluhovači uvalili na Rusko, jsou kontraproduktivní,” dodalo.

Další prohloubení spolupráce

“Čínsko-ruské vztahy prošly od začátku roku novými zkouškami v souvislosti se změnami na mezinárodní scéně, obstály v nich a udržely si správný směr,” prohlásil dále Wang na schůzce s Lavrovem. “Touha obou stran rozvíjet vzájemné vztahy dále zesílila,” dodal s tím, že je připraven se svým ruským kolegou posunout spolupráci obou zemí na novou, vyšší úroveň. “Rusko má zájem stabilně a důsledně rozvíjet vztahy s Čínou,” řekl Lavrov, který již před dvěma dny prohlásil, že vztahy Ruska s Čínou jsou nejsilnější v historii. Obě podobně smýšlející země se podle Lavrova budou posouvat k multipolárnímu a spravedlivému světovému řádu. Spolupráce Číny a Ruska by měla zahrnovat koordinaci zahraniční politiky obou zemí a jednotný postoj ke světovým otázkám, napsala agentura Interfax.

Zpracoval Rudolf Hruboň