Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Zahraniční

LAVROV: Rusko nebude tolerovat ultimáta Ukrajiny

Rusko nebude tolerovat ultimáta od Ukrajiny, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání s kazašským ministrem zahraničí Mukhtarem Tleuberdim. Poznamenal, že Moskva zatím nedostala od Kyjeva odpovědi na své návrhy, které jí poslala před několika dny.

Ukrajina tvrdí, že nic nedostala

“Nyní se vyjednávání zadrhla, protože náš návrh, který jsme předali ukrajinským vyjednavačům již před pěti dny a který byl formulován s přihlédnutím k jejich tehdy obdrženým připomínkám, zůstává stále nezodpovězený,” uvedl Lavrov. Když byl Volodymyr Zelenskyj podle Lavrova dotázán na jeho postoj k ruským iniciativám, odpověděl, že Kyjev prý nic nedostal. “Není na mně, abych posuzoval, jak moc situaci kontroluje, ale to je jen charakteristika toho, kde se proces vyjednávání nachází,” dodal ministr. Zdůraznil, že Rusko nyní s nikým nejedná o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu .

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou

Rusko-ukrajinské konzultace začaly na konci února: delegace uskutečnily dvě osobní setkání v Bělorusku , načež bylo rozhodnuto v nich pokračovat každý den prostřednictvím videokonferencí. Koncem března se účastníci přesunuli do Istanbulu. Tehdy Kyjev poprvé po mnoha letech projevil ochotu vyjednávat. Ruská strana se na základě toho rozhodla výrazně omezit nepřátelské akce ve směru Kyjev a Černigov. Později však ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Ukrajina odmítá své vlastní návrhy a vytváří četné překážky, aby zpomalila proces vyjednávání.

Zpracoval Rudolf Hruboň