Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov; Foto: Kleinschmidt / MSC / Wikimedia Commons

Zahraniční

LAVROV: Krize na Ukrajině je výsledkem touhy USA vybudovat unipolární svět

Konflikt mezi Moskvou a Kyjevem, stejně jako dlouhodobá ukrajinská krize, jsou přímým důsledkem snahy Západu vytvořit unipolární svět, který by zahrnoval neustálou expanzi NATO na východ, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Západ podporoval nenávist Ukrajinců vůči Rusku

„USA a NATO vždy považovaly Ukrajinu za nástroj k zadržování Ruska,“ řekl ministr a dodal, že důvody, které nakonec přiměly Moskvu k zahájení vojenské operace na Ukrajině, pramení z let trvající západní politiky, která zahrnovala rozdmýchávání protiruské nálady mezi Ukrajinci a jejich nucení k „falešné volbě“ mezi Západem a Ruskem. „Byl to Západ, kdo v roce 2014 jako první podnítil a poté podpořil protiústavní převrat v Kyjevě“, který vyvolal vnitřní ukrajinský konflikt, který se USA a jejich spojenci nikdy nepokusili vyřešit, řekl Lavrov, když obvinil Washington a jeho spojence z podpory kyjevského agresivního protiruského kurzu.

Bezpečnostní návrhy Ruska nikdo neakceptoval

Washington a Brusel v prosinci 2021 smetly ruské návrhy na bezpečnostní záruky v Evropě, řekl ministr a dodal, že Moskvě nezbylo nic jiného, ​​než zahájit svou vojenskou operaci na ochranu lidu Donbasu na žádost vůdců dvou republik, které Rusko uznalo. “Rusko má zájem na mírové, svobodné, neutrální, prosperující a přátelské Ukrajině,“ vysvětlil ministr a dodal, že Moskva si přeje obnovit staletí trvající kulturní, ekonomické a rodinné vazby mezi Rusy a Ukrajinci. Řekl také, že ruské a ukrajinské delegace pořádají denně video diskuse o potenciální mírové dohodě. Podle Lavrova by dokument měl obsahovat ustanovení o neutrálním, bezjaderném, neangažovaném a demilitarizovaném statusu Ukrajiny a rovněž záruky bezpečnosti Ukrajiny.

USA chtějí vnutit světu vlastní pravidla

Ministr zahraničí však tvrdil, že západní politika „podněcování“ brání mírovému procesu. „USA a jejich spojenci de facto povzbuzují Kyjev, aby bojoval proti Rusku do posledního muže tím, že napumpují Ukrajinu svými zbraněmi a pošlou své žoldáky na její území,” řekl. To, co se nyní děje, není nová studená válka, ale pokračující pokusy Washingtonu a jeho spojenců vnutit „americký model světa“ jiným národům, řekl Lavrov. USA a na nich závislé země se snaží narušit světový řád založený na OSN a nahradit ho svými vlastními pravidly. Ukrajina není jediným místem na světě, kde se USA a jejich spojenci snažili dosáhnout tohoto cíle, poznamenal ministr, přičemž jako příklady této ničivé politiky uvedl bombardování Jugoslávie NATO v roce 1999, invazi do Iráku v roce 2003 a syrskou krizi.

Zpracoval Rudolf Hruboň