Rusko po útocích na lodě na Krymu pozastavuje svoji účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů, kterou zprostředkovala OSN. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany.
Ohrožení obilného koridoru
V dopise generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi Moskva podle agentury Reuters napsala, že po útoku už není schopna garantovat bezpečnost civilních lodí, které zajišťovaly obilný koridor. Rusko také požádalo o jednání Rady bezpečnosti OSN, která by se podle něj měla v pondělí zabývat právě útokem na její Černomořskou flotilu. Ta je soustředěna v přístavu Sevastopol, jenž leží na ukrajinském poloostrově Krymu, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Podle Moskvy její námořnictvo čelilo útoku ukrajinskými drony.
OSN vyzývá ke zdrženlivosti
Rusko útok označilo za teroristický čin, na kterém se podíleli i britští experti. OSN uvedla, že je v kontaktu s ruskými úřady. “Je nezbytné, aby se všechny strany zdržely jakéhokoliv jednání, které by ohrozilo černomořskou obilnou iniciativu, což je velmi důležité humanitární úsilí, které má jednoznačně pozitivní dopad na přístup k potravinám pro miliony lidí na celém světě,” uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Iniciativu OSN na zachování dohody podpořila i Evropská unie.
Ukrajina svůj útok popírá
Ukrajina se opět nedokázala k teroristickému útoku, který byl zjevně organizován z její strany, dosud oficiálně přiznat. Představitelé kyjevského režimu jen mlží a snaží se vinu na pozastavení dohody svalit na Rusko. Ministr zahraničí Kuleba například na svém účtu na Twitteru kromě obvinění Ruska z “falešné záminky” pro zablokování obilného koridoru vyzval všechny státy, aby požadovaly po Rusku návrat k plnění závazků. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Jermak dokonce obvinil Rusko z “vydírání” a “vymyšlených teroristických útoků” na vlastním území.
Dohoda o vývozu obilí
K uzavření dohody o vytvoření koridoru pro vývoz obilí ze tří ukrajinských přístavů – Černomorska, Oděsy a Južného došlo v Istanbulu 22. července za účasti OSN, Ruska, Turecka a Ukrajiny. Na základě dohody obnovila Ukrajina vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře, který se zastavil po únorové invazi Ruska na Ukrajinu. Dohoda o vývozu z Ukrajiny byla sjednána na 120 dní. Šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths ještě ve středu uvedl, že je “poměrně optimistický”, že dohoda bude po polovině listopadu prodloužena.
Zpracoval Rudolf Hruboň