Ilustrační foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Ilustrační foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Zahraniční

KYJEV PLÁNUJE PROVOKACE v Donbasu. Útok lze očekávat v řádu dní

Vedení Ukrajiny pokračuje v rozšiřování vojenského uskupení podél kontaktní linie v Donbasu, řekl ve čtvrtek Alexandr Lukaševič, stálý představitel Ruska při OBSE. Povstalci očekávají útok na Doněck a Luhansk v řádu dní.

150 tisíc vojáků na hranicích Donbasu

“Podél kontaktní linie v Donbasu se již nachází asi 150 000 vojáků,“ doplnil Lukaševič na zasedání Stálé rady OBSE. Dodal, že nedávno ministr obrany Ukrajiny oznámil navýšení počtu příslušníků Ozbrojených sil Ukrajiny o dalších 11 000 lidí. Kromě toho přijíždějí do Donbasu jednotky polovojenských nacionalistických formací, včetně Pravého sektoru. „To vše svědčí o tom, že jsou v Kyjevě aktivně vytvářeny plány týkající se přípravy ozbrojených provokací v Donbasu,“ uzavřel diplomat.

Kyjev nedodržuje minské dohody

Moskva opakovaně upozorňovala, že Kyjev nedodržuje minské dohody a protahuje jednání o vyřešení konfliktu. Ruské ministerstvo zahraničních věcí upozorňovalo na skutečnost, že Kyjev poslal polovinu příslušníků Ozbrojených sil Ukrajiny do Donbasu. Moskva vyjádřila znepokojení nad přesunem vojenské techniky ze zemí NATO k ruským hranicím a nárůstem počtu západních instruktorů v Donbasu. Západní země nadále poskytují Ukrajině vojenskou podporu, včetně dodávek zbraní, které jsou používány v Donbasu.

Povstalci očekávají brzy útok

Oficiální zástupce Lidové milice Luhanské lidové republiky (LLR) Ivan Filiponěnko dnes naznačil, že ofenzíva ukrajinské armády může začít již v nejbližších dnech. Podle jeho slov ke hromadnému útoku může dojít poté, co na Donbas dorazí vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj. „Podle údajů naší rozvědky se v nejbližších dnech očekává příjezd vrchního velitele Ozbrojených sil Ukrajiny generála Zalužného spolu se skupinou důstojníků Generálního štábu za účelem rekognoskace. Předpokládáme, že právě v tomto směru může být zahájena ukrajinská ofenzíva,” sdělil zástupce Lidové milice LLR.

Zpracoval Rudolf Hruboň