Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

Kvůli epidemii dosáhl POČET ZEMŘELÝCH v Česku maxima

Přes čtyři tisíce lidí zemřelo podle evidence obyvatel v posledním říjnovém i v prvním listopadovém týdnu. Jsou to nejvyšší týdenní počty úmrtí v novodobé historii a dvojnásobek průměru tohoto období za posledních patnáct let. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

O 54 procent mrtvých více

Na vrcholu druhé vlny epidemie koronaviru umíralo v Česku až 637 lidí za den. Smutný rekord připadá podle posledních veřejně dostupných čísel na pondělí 2. listopadu. Dlouhodobý říjnový průměr je přitom zhruba 290 zemřelých za den – přelom října a listopadu nepatří k obdobím s nejvyšší úmrtností v kalendářním roce. Za celý říjen v Česku zemřelo nejméně 13 930 lidí, to je o 4891, tedy o 54 procent víc než činí dlouhodobý průměr za tento měsíc.

Zpomalení bude pomalejší

Demografka Klára Hulíková předpokládá, že pokles počtu mrtvých bude pozvolný. „Nárůst nákazy i úmrtnosti byl skutečně enormní a není moc důvod čekat podobně prudký pokles. I kdyby se šíření nákazy opětovně nezrychlilo, stejně bude ještě po určitou dobu trvat zvýšené riziko úmrtí osob již nyní nakažených. Záleží na vývoji nejbližších týdnů, možná i měsíců, na dodržování bezpečnostních opatření, obezřetnosti a na chování každého z nás,“ domnívá se demografka.

Zpracoval Rudolf Hruboň