Ilustrační foto: Julian Herzog / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Julian Herzog / Wikimedia Commons

Ekonomika

KVŮLI ELEKTROMOBILITĚ může v Evropě přijít o práci až 600 tisíc lidí

Přechod Evropské Unie na elektromobily může vést ke ztrátě až 600 000 pracovních míst v celém bloku, varoval komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Důsledek zákazu spalovacích motorů

Úředník komentoval plán bloku požadovat, aby výrobci automobilů dosáhli 100% snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2035, což by fakticky zakázalo prodej nových vozů na benzín a naftu v bloku. Evropský automobilový sektor zaměstnává celkem 12.7 milionu lidí, což představuje 6,6 % veškeré zaměstnanosti v EU. Přechod na elektrická auta zničí stovky tisíc pracovních míst, až 600 000 v celé EU,“ řekl Breton v rozhovoru pro zpravodajský portál Corriere della Sera, který byl zveřejněn v pátek.

“Největší průmyslová transformace”

Přechod označil za „největší průmyslovou transformaci“, které EU čelí, zejména s ohledem na krátké termíny. Plán byl zpečetěn minulý týden předběžnou dohodou vyjednanou vyjednavači z členských států EU, Evropského parlamentu a Evropské komise. Aby se stal zákonem, bude nyní vyžadovat formální schválení Evropským parlamentem i Radou EU. Zatímco časový rámec pro přijetí nařízení je nejasný, Breton uvedl, že plánuje zřídit speciální pracovní skupinu složenou ze zástupců automobilového průmyslu, odborů, spotřebitelů a výrobců elektřiny, která by řešila praktické problémy.

Pomoc nezaměstnaným

Řekl například, že počet nabíjecích míst v EU je v současné době příliš malý a je potřeba vybudovat hustou síť v celém bloku. Pracovní skupina bude také zkoumat zdroje potřebné pro výrobu baterií, hledat způsoby, jak pomoci těm, kteří kvůli přechodu přijdou o práci, najít nové zaměstnání a analyzovat způsoby, jak učinit elektromobily dostupnější pro spotřebitele. Breton odhaduje, že do roku 2050 budou pouze 20 % automobilů používaných v EU pohánět spalovací motory.

Zpracoval Rudolf Hruboň