Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Zahraniční

KURZ: Rozdělování vakcín v Evropě není spravedlivé

Současný systém přerozdělování vakcín v rámci Evropské unie nefunguje a není spravedlivý. Uvedli to premiéři pěti zemí včetně předsedy české vlády Andreje Babiše a rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Informovala o tom rakouská agentura APA (viz ZDE).

Pět zemí chce summit EU o vakcínách

Dopis adresovaný předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a předsedovi Evropské rady Charlesu Michelovi kromě Babiše a Kurze podepsali předsedové vlád Slovinska, Bulharska a Lotyšska. Změnu chtějí projednat na zvláštním summitu EU o přidělování vakcín. Dopis obsahuje zjištění rakouského kancléře, které ohlásil na narychlo svolané tiskové konferenci v pátek, že vakcíny proti koronaviru nejsou v EU rozdělovány mezi jednotlivými zeměmi spravedlivě podle počtu obyvatel„Pokud bude tento systém takto pokračovat, vzniknou do léta obrovské nerovnosti mezi členskými státy a dále se prohloubí. Některé by za pár týdnů mohly dosáhnout kolektivní imunity, zatímco ostatní by daleko zaostávaly,“ upozorňují předsedové vlád. „Nejen že to z našeho pohledu odporuje uzavřené dohodě, ale je to i v rozporu s evropským duchem solidarity,“ stojí v dopise. V textu předsedové vlád dále vyzývají Michela, aby co nejdříve svolal summit EU, kde by se o těchto otázkách jednalo.

Kurzovo podezření na zákulisní dohody

Kurz v pátek na tiskové konferenci vyslovil podezření, že existují separátní dohody mezi jednotlivými členskými zeměmi a farmaceutickými společnostmi. Doložil to tím, že Malta do konce června obdrží třikrát více dávek na počet obyvatel než Bulharsko. Chorvatsko naopak za stejnou dobu získá dvakrát méně dávek než Nizozemsko. Malta kritiku odmítla. S rakouským kancléřem nesouhlasí ani představitelé Německa, které rovněž dostalo více dávek. Evropská unie opakovaně čelí kritice, že nedokázala adekvátně zajistit včas dostatečné množství potřebných vakcín. Očkování proti koronaviru tak v mnoha zemích vázne.

Babiš souhlasí s Kurzem

„Souhlasím se Sebastianem Kurzem, že dodávky vakcín v EU musí být rovnoměrné a spravedlivé. Dokud nedosáhneme minimální proočkovanosti nutné pro zastavení viru, musí se skutečně dodávky rozdělovat mezi členské státy podle počtu obyvatel, komentoval Babiš na Twitteru iniciativu rakouského kancléře.

Zpracoval Rudolf Hruboň