Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Rakouský ministerský předseda Sebastian Kurz; Foto: Spolkové ministerstvo financí / Wikimedia Commons

Zahraniční

KURZ: Rakousko si od Ruska může pořídit milion vakcín Sputnik V

Vídeň si může od Ruska koupit milion dávek vakcíny proti COVIDu-19 Sputnik V. Pro rakouskou očkovací kampaň to bude znamenat dodatečné urychlení, prohlásil po úspěšném zakončení jednání s ruskou stranou rakouský kancléř Sebastian Kurz. Informovala o tom agentura APA.

Zájem mají i Německo a Francie

Iniciativu ohledně shánění ruské vakcíny podpořil i předseda parlamentní frakce kancléřovy strany rakouských lidovců (ÖVP) August Wöginger. V této věci by neměly existovat žádné „klapky na očích“, řekl rozhlasové stanici ORF-Radio Ö1. Rakousko by podle něj mělo nakupovat to, co je možné. Dodal také, že Rakousko se v Rusku informovalo už před časem a nyní se to samé chystá udělat i Německo a Francie.

Rakousko si může vakcínu zkontrolovat samo

Wöginger nicméně zdůraznil, že vakcínu je třeba prověřit. Rakousko ovšem podle něj nemusí nutně čekat na schválení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), ale může si látku zkontrolovat samo. Kancléř Kurz minulý měsíc ostře kritizoval systém přidělování COVIDových vakcín v rámci Evropské unie, který podle něj není spravedlivý (viz ZDE). Jako příčinu označil postranní jednání, při němž členské země uzavíraly dodatečné dohody s farmaceutickými firmami.

Zpracoval Rudolf Hruboň