Martin Kupka (ODS/SPOLU); Foto: Profil M. Kupky na sociální síti

Martin Kupka (ODS/SPOLU); Foto: Profil M. Kupky na sociální síti

Domácí

KUPKA ZUŘÍ a hrozí žalobou na Chcíplého PSA za výrok, který prý neřekl

Kandidát na ministra dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka podal předžalobní výzvu na hnutí Chcípl PES kvůli tomu, že jej spolek nařkl z autorství kontroverzního výroku o „podvolení se lidí“ COVIDovým pravidlům. Kupka však tvrdí, že prý výrok neřekl.

“Lidé se musejí chtít podvolit”

Spolek se odvolává na víkendové vydání Lidových novin, ve kterém Kupka mimo jiné obhajoval chystaná represivní opatření nové vlády v souvislosti s dodržováním protikoronavirových opatření, přičemž tvrdí, že měl Kupka vyslovit větu: „Lidé se musejí chtít podvolit!“, která je uvedena jako nadpis jednoho odstavce rozhovoru. Kupka ve článku hovořil o možnosti zavést systém „jednou a dost“, který by při zjištění nedodržování protiepidemických opatření znamenal, že by viník napoprvé nedostal žádnou pokutu, ale byl kontrolou „důrazně upozorněn“. Pokuta by podle něj měla přijít až při opakovaném provinění.

Kupka zuří a hrozí žalobou

Proti tvrzení spolku, že je autorem výroku, se Kupka tvrdě ohradil. „Ohrazuji se proti lživé kampani, která je vedena vůči mé osobě a nově vznikající vládě. Spolek dezinformátorů, který si poeticky říká Chcípl PES, se mi snaží agresivně podsouvat v demokratických zemích naprosto neakceptovatelný výrok ‚lidé se musejí chtít podvolit‘,“ odmítl Kupka autorství výroku. Chci všechny ubezpečit, že takovou větu jsem nikdy nevyslovil a ani nevyslovím. Jsem si jist, že každý člověk vidí jasný rozdíl ve volání po dodržování pravidel a totalitnímu povinnému ‚podvolení se‘. Ze strany výše jmenované pseudoiniciativy se jedná o hloupou manipulaci, proti které se samozřejmě budu bránit,“ uvedl dále. Proti nařčení se následně rozhodl bojovat formou předžalobní výzvy.

Chcíplý PES se nedá zastrašit

Chcípl PES však odmítá uznat, že Kupka slova nepronesl. „Tento výrok sice už zmizel z internetového vydání, ale zůstal pořád v tištěné podobě Lidových novin, ze kterých čerpáme. Naše hnutí na to samozřejmě bude reagovat a určitě se nenecháme zastrašit,“ odmítá hnutí možnost omluvy. Na sociálních sítích rovněž šíří zmiňované vydání Lidových novin. „Tímto výrokem se budoucí ministři dopustili vlastizrady. Tak jako diktátoři v minulosti, ale i v současnosti chtějí pokořit lid. Chtějí zaujmout místo v nové éře totality, chtějí nás ovládat. Nikdy, nikdy nepřipustíme, aby naše děti žily v diktatuře. Neohneme hřbet, nepodvolíme se,“ reaguje spolek na Kupkovy výhrůžky.

Zpracoval Rudolf Hruboň