Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD); Foto: profil MZV ČR na sociální síti

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD); Foto: profil MZV ČR na sociální síti

Domácí

KULHÁNEK si předvolá britského velvyslance kvůli urážkám českých dětí

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) si na pondělí předvolá britského velvyslance kvůli urážkám českých dětí v médiích a na internetu po fotbalovém utkání Sparty Praha s Glasgow Rangers.

Češi přirovnáni ke shnilému ovoci

Zápasu Evropské ligy na stadionu Sparty mohli ve čtvrtek kvůli dřívějšímu rasistickému chování části fanoušků přihlížet jen dětští diváci s doprovodem a opakovaně bučeli na hráče tmavé pleti Glena Kamaru. Britská média, trenér Rangers i Kamarův právník chování diváků odsoudili. Skotský vládní poradce Marvin Bartley dokonce přirovnal na Twitteru Čechy ke shnilému ovoci: „V žádném případě to není chyba dětí, které se chovají tak, jak je to naučili dospělí. Jakou mají šanci, když jsou ve stejném košíku se shnilým ovocem,“ napsal Bartley a přiložil k textu fotku shnilých jahod.

 

Kulhánek: “A dost!”

Na vyjádření Bartleye zareagoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek, když na Twitter napsal: „A dost! Záměrně šířené nechutné urážky českých dětí v médiích a na internetu do fotbalu nepatří a do dobrých vztahů mezi dvěma zeměmi už vůbec ne. Předvolám si na pondělí britského velvyslance a budu s ním celou záležitost řešit.”

Incident mezi Kúdelou a Kamarou

Kamara v březnu při osmifinále Evropské ligy v Glasgow proti Slavii Praha ohlásil, že na něj od kapitána hostů Ondřeje Kúdely měla směřovat rasistická poznámka. Po utkání pak Kúdelu fyzicky napadl. I když Kúdela rasismus popřel, dostal od UEFA zákaz startu v deseti zápasech, kvůli čemuž přišel o mistrovství Evropy. Kamarovi za útok na Kúdelu zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání.

Zpracoval Rudolf Hruboň