Prezident České lékařské komory Milan Kubek; Foto: repro Reflex

Prezident České lékařské komory Milan Kubek; Foto: repro Reflex

Domácí

KUBEK: Vláda i opozice nám dnes společnými silami podrazili nohy

Tak hodnotí konec nouzového stavu prezident České lékařské komory Milan Kubek. Nezbývá tak podle něj než apelovat na lidi, aby se snažili chránit životy svých blízkých, jinak dojde během dvou týdnů k explozi nemocných. Uvedl to v rozhovoru pro portál iDNES (viz ZDE).

Jsme politikům lhostejní

“Vláda i opozice nám dnes společnými silami podrazili nohy. My budeme dál bojovat o životy našich pacientů. Je nám jasné, že jsme politikům úplně lhostejní. Máme pocit opuštěné jednotky, na kterou se politici vykašlali,” uvedl Kubek. “Samozřejmě v nouzi jsme bez ohledu na to, jak se to bude právně nazývat. Je jasné, že zvenčí musí mít každý pozorovatel oprávněný pocit, že jsme se zbláznili,” pokračoval.

Lidé mohou umírat po tisících

“Pokud si to lidé opravdu vyloží tak, že se všechno smí a že virus zmizel, tak nás čeká epidemická katastrofa. Během dvou týdnů dojde k takové explozi nemocných, že to nemocnice samozřejmě nebudou moct zvládnout. Může se stát, že začnou umírat lidé po tisících. A to i bez ohledu na to, zda budou nebo nebudou nakažení koronavirem. Prostě proto, že nemocnice jim nebudou schopny poskytnout péči,” varoval dále Kubek.

Absolutní frustrace

“Mezi zdravotníky vládne absolutní frustrace. Bojovali jsme na podzim a dříve, než jsme mohli podzimní vlnu zvládnout, vláda přijala naprosto nezodpovědné rozhodnutí o rozvolnění protiepidemických opatření začátkem prosince, které bylo v příkrém rozporu s doporučením všech odborníků. Učinili tak populisticky na základě přání, které pochytali na sociálních sítích. Ten trest byl velmi tvrdý. A my jsme dopředu říkali, že za každý den strávený v takzvaném rozvolnění zaplatí stovky lidí životem a strávíme několik dní v karanténě po Novém roce. A teď se v tom prostě pokračuje. Takže nálada je samozřejmě špatná,” konstatoval Kubek.

Očkování nás může vrátit do normálu

Očkování je samozřejmě to, co jediné může vrátit naše životy do normálu. My se k němu upínáme možná až příliš, protože se skutečně ukazuje, že vakcíny nejsou. Stát je není schopen zajistit, takže se to celé odkládá. Ale jiná cesta nevede. Musíme se ale především pokusit zvládnou epidemii, protože to bude trvat ještě několik měsíců, než se podaří proočkovat dostatečné množství populace,” uzavřel rozhovor pro portál iDNES.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Zpracoval Rudolf Hruboň