Prezident České lékařské komory Milan Kubek; Foto: repro Reflex

Prezident České lékařské komory Milan Kubek; Foto: repro Reflex

Domácí

KUBEK VAROVAL před novou vlnou koronaviru

Před podzimní vlnou koronaviru varoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Kubek se obává, že není šance dosáhnout ve zmíněném termínu kolektivní imunity. V neděli to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Umírat budou především neočkovaní

„Co je strašně důležité, a co rozhodne, je to, že ve věku 60+ nebylo 530 tisíc lidí očkováno. To je kritická skupina, která rozhodne o tom, jak se budou naplňovat počty hospitalizovaných a počty vážných případů,“ uvedl Kubek. Dále prohlásil, že nepovažuje hranici 75% očkovaných lidí populace za dostatečnou. „Pokud se ta vlna rozjede, a ona se rozjede, tak prostě umírat budou především ti neočkovaní,“ upozornil Kubek. „Původní varianta měla reprodukční číslo takové, že kolektivní imunita se odhadovala při sedmdesáti procentech. Mutace delta vyžaduje osmdesát pět až devadesát procent lidí, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali. Tyto množiny se trochu protínají,“ vysvětlil.

Testy v sobotu potvrdily 205 nových případů onemocnění covid-19 v zemi, což je nejvyšší denní nárůst za víkendový den od konce května. Reprodukční číslo se jedenáctý den v řadě drží nad hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zrychluje. Podle webu ministerstva zdravotnictví ze soboty bylo celkem za dobu očkování podáno 11,54 milionu dávek. Plně naočkováno je v zemi přes 5,77 milionu lidí.

Zpracoval Rudolf Hruboň