Prezident České lékařské komory Milan Kubek; Foto: repro Reflex

Prezident České lékařské komory Milan Kubek; Foto: repro Reflex

Domácí

KUBEK: Třetí vlnu způsobilo nezodpovědné uvolnění během Vánoc

Koronavirová epidemie v Česku opět nabrala sílu. Nemocniční lůžka se plní, zdravotnický personál je tak znovu pod velkým tlakem. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nelze ale s vysokým nasazením fungovat dlouhodobě. Uvedl to v rozhovoru pro Českou televizi (viz ZDE).

Situace je mimořádně vážná

„Situace je skutečně mimořádně vážná,“ uvedl prezident lékařské komory. V nemocnicích leží sedm tisíc pacientů s COVIDem a situace je podle něj oproti podzimu horší v tom, že se tentokrát zdravotnická zařízení nestihla vyprázdnit. Zůstala v nich řada pacientů, kteří už sice formálně nejsou na COVID pozitivní, ale stále se nevzpamatovali z následků nemoci. „Navíc máme těžce zdevastovaný personál. COVID prodělalo už 53 tisíc zdravotníků, to je obrovské číslo. Každý čtvrtý zdravotník už nemoc prodělal, zemřelo jich 34, spousta kolegů se potýká s těžkými zdravotními problémy, přesto chodí do práce,“ uvedl Kubek a připomněl, že vysoká zátěž se dá vydržet jen po určitý čas.

Prosincové uvolnění byl hazard

Kubek nejvíce ze současné situace viní vládu. „Pokud otevře hospody, těžko může vyčítat lidem, že do nich chodí. Byla to vláda, kdo nastavoval parametry rozvolnění na začátku prosince. Bohužel to bylo v rozporu s doporučením odborníků, kteří varovali, že epidemie pod kontrolou není, řekl. Postup vlády označil jako „strašně nezodpovědný hazard“. Každý den otevřenějšího režimu v prosinci podle něj bude vykoupený několika dny v karanténě, o život zbytečně přijdou tisíce lidí a ekonomika ztratí další desítky miliard korun. Kromě dodržování protiepidemických opatření Kubek poukázal na to, že lidé mohou situaci ve zdravotnictví napomoci tím, že na sebe budou dávat pozor a nebudou zbytečně riskovat.

Největší problém je nedostatek vakcín

O očkování je podle Kubka značný zájem. Dávek je však nedostatek. „Začal závod nejenom o životy lidí, ale také závod o to, která země jako první naočkuje své lidi a bude moci otevřít ekonomiku k normálnímu životu. Je smutné vidět Izrael, který očkuje 150 tisíc lidí denně, my jsme zatím oočkovali asi 15 tisíc osob,“ popsal Kubek. Vláda podle něj postupovala správně, když objednala různé očkovací látky od různých výrobců. Ani v případě, že by očkování probíhalo podle vládní strategie, která počítá s 950 tisíci vakcinovaných za čtvrtletí, se podle něj země nedostane brzy do stavu, kdy by bylo možné začít uvolňovat opatření. „Musíme naočkovat dva a půl až tři miliony osob. Tedy všechny seniory, těžce nemocné, zdravotníky a zaměstnance sociálních služeb, kteří se o tyto lidi starají,“ uvedl Kubek.

Zpracoval Rudolf Hruboň