Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS); Foto: Uživatelský profil Martina Kuby na sociální síti

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS); Foto: Uživatelský profil Martina Kuby na sociální síti

Domácí

KUBA: Za éry Petra Nečase hodně lidí v ODS vědělo, že něco na Úřadu vlády není dobře

“Už vždycky budu říkat v politice to, co si myslím, ať si o tom stranické orgány a ostatní ve straně myslí, co chtějí,” uvedl v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS (viz ZDE).

Politický comeback

Sedmačtyřicetiletý politik, který byl loni zvolen hejtmanem a hned poté předsedou Asociace krajů, tak zažívá politický comeback. Ani v ODS s ním už přitom moc nepočítali. Z velké politiky musel odejít v roce 2014, krátce po ostudném pádu Nečasovy vlády, v níž byl ministrem průmyslu. Za éry Petra Nečase hodně lidí v ODS vědělo, že něco na Úřadu vlády není dobře, ale nesmělo se o tom mluvit, aby se nenarušovala jednota strany a nikdo nezpochybňoval předsedu. Když to pak celé padlo, najednou všichni ti, kteří mlčeli, byli chytří a říkali: Když jste to věděli tak proč jste to neřekli, teď musíte všichni odejít s ním,“ vzpomíná Kuba na dobu, kdy hlavní slovo na Úřadu vlády měla premiérova milenka.

Tlak na předsedu Fialu

Dnes už skutečně stranickou loajalitu tolik nectí a k vedení ODS v čele s Petrem Fialou má výhrady. Volební koalici ODS s lidovci a TOP 09 bere jako Fialovu zkoušku, jestli zůstane předsedou. Ze strany Petra Fialy je ve vztahu ke Kubovi znát minimálně ostražitost. Současná Kubova role výrazného regionálního politika je pro ODS výhodná, ale předseda strany musí cítit, že mu v něm vyrůstá možná konkurence. Jihočeskému hejtmanovi občas oponenti vytýkají pouze jeho minulost. Konkrétně vazby na někdejšího kmotra Pavla Dlouhého přezdívaného „kníže z Hluboké“, z města, kde vidíte evropské dotace na každém kroku.

Zpracoval Rudolf Hruboň