Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Zahraniční

KUBA vysílá 52 doktorů a sestřiček do ITÁLIE na pomoc v boji proti KORONAVIRU

Kuba oznámila, že tento víkend vyslala do Itálie skupinu 52 lékařů a sester, aby pomohla v boji proti novému koronaviru na žádost nejhůře postiženého regionu Lombardie. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).

Kubánská tradice

Karibský ostrov posílá své „armády bílých“ na místa katastrof po celém světě převážně v chudých zemích od revoluce v roce 1959. Její lékaři byli v předních liniích v boji proti choleře na Haiti a proti Ebole v západní Africe v roce 2010. S touto 52-člennou skupinou je to však poprvé, kdy Kuba vyslala lékaře do Itálie, jedné z nejbohatších zemí světa, pohotovostní kontingent, který prokazuje dosah její lékařské diplomacie. Toto je již šestá skupina lékařů, kterou Kuba v posledních dnech vyslala, aby bojovali proti šíření nové nemoci v zahraničí. Dříve již poslala své zdravotníky do Venezuely, Nikaragui, na Jamajku, Surinam a na Grenadu.

Video z příletu kubánských zdravotníků do Itálie:

Италия. аэропорт #Milán.Прибытие кубинских врачей. 22 марта 2020 год.Viva, Куба!

Zveřejnil(a) Askar Aisin dne Neděle 22. března 2020

 

Kubánský zdravotní systém

Kuba vybudovala zdravotnický systém, který jí záviděl rozvojový svět, s ekonomickou pomocí od bývalého spojence Sovětského svazu. V současné době mají někdy Kubánci problém s dostupností některých léků, což je způsobeno po desetiletí trvajícími sankcemi USA. Kuba má nicméně stále jeden z nejvyšších počtů lékařů na osobu na světě. Mezitím Kuba, která je známá svou připraveností na katastrofy, zintenzivňuje také opatření doma, aby zastavila nákazu koronavirem. Tisíce lékařů a studentů medicíny chodí od domu k domu a monitorují své místní komunity. Dosud bylo v zemi potvrzeno dvacet pět případů nakažených.

Rudolf Hruboň