Hlídková loď venezuelského námořnictva; Foto: Carlucho510 / Wikimedia Commons

Hlídková loď venezuelského námořnictva; Foto: Carlucho510 / Wikimedia Commons

Zahraniční

KRIZE: Venezuela uzavřela námořní hranici a pozastaví lety

Venezuela uzavírá svou námořní hranici s ostrovy Aruba, Bonaire a Curaçao, které v minulosti patřily k tzv. Nizozemským Antilám a v současné době jsou součástí Nizozemska. Území těchto ostrovů je v současné době zneužíváno k destabilizaci situace ve Venezuele.

Ostrovy porušují mezinárodní právo

„Venezuela se nejen rozhodla uzavřít hranici, ale také přehodnotit vztahy s těmito ostrovy. Tato opatření budou přijata do doby, dokud jejich vlády nezačnou dodržovat mezinárodní právo a respektovat ho,“ prohlásila ve středu venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez. Její tiskovou konferenci vysílaly státní televizní stanice. Venezuela také pozastaví lety z těchto ostrovů.

Delcy Rodríguez rovněž vysvětlila, že pokud jde o vztahy s Curaçao, opatření mají neurčitou povahu. Právě tento ostrov se stal jedním z hlavních míst pro shromažďování údajné humanitární pomoci, kterou vláda Nicoláse Madura nechce pustit do země. Opozice slibuje, že chce začít poskytovat tuto pomoc ve Venezuele už v sobotu 23. února.

Americká humanitární pomoc

17. února šéf venezuelského Národního shromáždění Juan Guaidó, který se prohlásil za dočasného prezidenta země, uvedl, že do pohraničního kolumbijského města Cúcuta dorazila tři letadla amerického letectva s údajnou humanitární pomocí pro občany Venezuely. Předtím bylo již jiné americké letadlo najaté americkou zpravodajskou službou CIA odhaleno venezuelskými úřady s ilegální dodávkou zbraní určenou pro venezuelskou opozici (viz ZDE).

Oficiální venezuelské úřady však tuto údajnou pomoc kategoricky odmítají a označují ji za „falešnou show”. Podle jejich slov zemi poskytují pomoc přátelské země a mezinárodní humanitární organizace, včetně OSN. Nejnověji do Venezuely dorazila dodávka léků z Ruska.

Rudolf Hruboň