Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

KRIZE: USA mohou dosáhnout limitu státního dluhu dříve, než se čekalo

Spojené státy mohou narazit na limit státního dluhu už na začátku září kvůli příliš nízkým daňovým příjmům. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu Politického centra Bipartisan (BPC) – viz ZDE.

Zbývá málo času

Hlavním důvodem rychlého zvyšování zadlužení je snížení daní, hlavně pro velké korporace a firmy, které prosadil prezident Donald Trump a na základě kterého se snížily daňové příjmy do státní pokladny. Dalšími důvody jsou např. extrémní zvyšování výdajů USA na zbrojení. Podle analytiků mohou USA překročit limit povoleného státního dluhu už na začátku září, nepřijme-li Kongres rozhodnutí o jejím zvýšení. Uvádí se však, že americkému parlamentu zbývá málo času, protože již 26. července jeho dolní sněmovna odchází na dovolenou. Ministerstvo financí používá tzv. Mimořádná opatření ke splnění dluhových závazků od 2. března, kdy USA dosáhly limitu 22 bilionů dolarů státního dluhu.

Státní dluh USA se neustále zvyšuje

Spojené státy si půjčují stále více na pokrytí starých dluhů a celkové státní zadlužení tak neustále stoupá. Administrativa prezidenta Trumpa aktuální hrozby zlehčuje, fakta jsou ale neúprosná:

Vývoj státního dluhu USA v bilionech dolarů; červená čára je čistý státní dluh, černá čára značí hrubý dluh, tj. státní dluh + fondy držené státem; Ilustrace: Wikimedia Commons

Státní dluh USA již před delším časem překročil roční HDP země (100%):

Ilustrace: Wikimedia Commons

Roste také zadlužení amerických firem

Banka Merrill Lynch nedávno v průzkumu upozornila, že poprvé od krize z třicátých letech 20. století musejí firmy upřednostňovat splátky úvěrů před investováním. Nefinanční firmy hodnocené ratingovou agenturu Moody’s měly loni v červnu dluhové závazky ve výši 5,7 bilionů dolarů (téměř 129 bilionů korun). Přesto jsou obecně akcie firem na nejvyšších úrovních za několik posledních let. To jsou příznaky blížícího se pádu cen akcií, což by mohlo odstartovat další ekonomickou krizi.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň