Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Zahraniční

KRIZE: Umístění amerických raket poblíž ruských hranic může vyvolat konflikt

Washington se po jednostranném vystoupení z dohody INF v únoru 2019 snaží protlačit plán na umístění raket do Evropy. Rusko tento plán opakovaně kritizovalo a hovořilo o rozmístění vlastních raket, které budou schopné zasáhnout jakékoli místo v Evropě.

Může vzniknout konflikt podobný Karibské krizi

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov varoval, že rozhodnutí umístit americké rakety do blízkosti ruských hranic může nejen vést k růstu napětí v regionu, ale také spustit krizi podobnou té Karibské ze šedesátých let. „Pokud skutečně dojde k umístění takových systémů na zemi, tak situace nejen že se stane komplikovanou, dojde k její velké eskalaci,“ prohlásil. USA zvažovaly umístění raket do Evropy od doby, co vystoupily z dohody INF (o raketách krátkého a středního doletu) v únoru letošního roku údajně z toho důvodu, že ji Rusko porušovalo.

Rusko obvinění odmítá

Rusko tato nařčení opakovaně odmítalo, vyzývalo USA a další státy, aby prověřily ruské dodržování dohody. Moskva také varovala Washington před umísťováním raket do blízkosti ruských hranic s tím, že v opačném případě se tato místa stanou terčem pro ruské rakety, jež budou mít v hledáčku celou Evropu.

Při Karibské krizi byl svět krůček od jaderné války

V roce 1962 došlo ke Kubánské krizi, které téměř vedla k výměně útoky jadernými zbraněmi mezi SSSR a USA. Krize vypukla poté, co obě strany umístily rakety v blízkosti soupeřových hranic. Následně došlo k dohodě, že USA stáhnou své rakety z Turecka a SSSR stáhne své rakety z Kuby. Řešení krize tedy bylo ve výsledku mírové. Více viz ZDE.

Rudolf Hruboň