Ukrajinský poslanec Jurij Bojko; Reprofoto: newsone.ua

Ukrajinský poslanec Jurij Bojko; Reprofoto: newsone.ua

Zahraniční

KRIZE: Ukrajinci se vzdávají plynu a přechází na dříví

Obyvatelé Ukrajiny se musejí vzdávat plynu kvůli zvýšení jeho cen. Na své pracovní cestě do Zakarpatí to prohlásil poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Jurij Bojko. O události informovala televizní stanice News One (viz ZDE).

V důsledku vysokých cen si již lidé nemohou plyn dovolit

Podle jeho slov byl v roce 2006 zaveden do vesnice plyn a lidé ho rádi využívali. O několik let později se však začaly ceny zvyšovat, a tak bylo obyvatelstvo nuceno se plynu vzdát a přejít na dříví, uvedl Bojko. Podle výpočtů poslance by obyvatel vesnice, který vlastní dům o rozloze 150 metrů čtverečních, mohl spotřebovat asi 500 kubíků plynu za cenu čtyři tisíce hřiven (asi 3.500 Kč) měsíčně.

Vláda nemůže snížit ceny plynu kvůli direktivám MMF

Šéf ukrajinského Naftogazu Andrij Kobelev prohlásil, že vláda není schopná snížit cenu za plyn. Odůvodnil to podmínkami spolupráce s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Loni na podzim bylo oznámeno, že od 1. listopadu 2018 se ceny plynu pro obyvatele Ukrajiny zvýší až o jednu čtvrtinu. Za zdražení přitom mohou obrovské a stále se zvyšující dluhy Ukrajiny, které má země vůči mezinárodním partnerům, hlavně MMF. V opačném případě by v zemi musel být vyhlášen státní bankrot. Od 1. května tohoto roku se ceny zvýší o dalších 20 % a následné zdražení má přijít od příštího roku.

Rudolf Hruboň