Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

KRIZE: Český průmysl začíná zpomalovat ve stínu chřadnoucího Německa

Český průmysl poklesl v prosinci minulého roku o významných 3,4%, vývoz dokonce klesl o 4,9%. Odborníci se shodují, že se u nás začínají projevovat důsledky zpomalování německé ekonomiky, na které je náš vývoz nejvíce závislý. Uvádí se to v článku na serveru iHNED (viz ZDE).

Růst už jen díky spotřebě

Využití výrobních kapacit kleslo na 84 procent, tedy zhruba na dlouhodobě průměrné hodnoty, a při dalším poklesu výroby nejspíše klesne na podprůměrná čísla. Růst české ekonomiky drží nad vodou utrácení domácností a vlády. V podstatě je to ale jen odraz v zrcadle exportních a průmyslových statistik z předchozích let, které se přes mzdy a daně nyní projevují ve spotřebě. Není-li slabost výrobních a vývozních statistik krátkodobým zhoupnutím, je pouze otázkou času, kdy se importovaný negativní impuls začne promítat v domácí části ekonomiky.

Krizi může spustit koronavirus

Ve výčtu rizik ekonomického vývoje nelze opomenout koronavirus. Rozsah preventivních opatření a dopady na některé globální výrobní řetězce naznačují, že bychom tento faktor neměli podceňovat. Čína se zdá být daleko. Geograficky možná, ekonomicky je čím dále tím blíže. Její propojení s ostatními zeměmi rychle roste zapojováním do komplexních výrobních řetězců. Stejně jako je tomu v našem případě. Česká ekonomika by měla letos více méně stagnovat, příští rok klesat. Inflace není problém. To, co se v posledních měsících děje v německé ekonomice, problém je.

Rudolf Hruboň