Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

KRIZE: Americký řetězec Walmart bude prodávat i oblečení z druhé ruky

Walmart bude prodávat oblečení z druhé ruky – ve středu oznámil spolupráci s firmou ThredUp, internetovým prodejcem nošeného oblečení. Největší maloobchodní řetězec tak reaguje na snižující se kupní sílu Američanů. Uvádí se to v článku agentury Bloomberg (viz ZDE).

Nastupující ekonomická krize

V souvislosti s koronavirovou pandemií a jejím nezvládnutím administrativou prezidenta Trumpa ztratily práci již desítky milionů Američanů. Propouštění navíc dále pokračuje. Spousta lidí se tak propadá do chudoby a bude muset zvažovat každé vydání peněz. Vedle potravin, na kterých byli nuceni už Američané začít šetřit (viz ZDE), klesají jejich útraty za další zbytné věci, jako je třeba právě nové oblečení. A tak začínají mít zájem o použité oděvy, což byl ještě donedávna nevídaný trend. Lidé měli ve zvyku použité oblečení vyhazovat či darovat charitě. Teď začíná být vše jinak.

Miliony Američanů nemají na léčení

Chudých lidí ve Spojených státech se týká další, závažnější problém. V současnosti je totiž v USA na třicet milionů nepojištěných lidí a dalších 44 milionů nemá dostačující pojištění, které by pokrylo léčbu koronaviru. Další problém, se kterým se Trumpova vláda musí potýkat, je fakt, že miliony Američanů nemají v pracovních smlouvách zajištěnu nemocenskou – pokud nebudou moci kvůli koronaviru pracovat, nikdo jim peníze nedá. A tak hrozí, že tisíce taxikářů, řidičů Uberu, pokladních, číšníků atd. chodí do práce i přes nebezpečí, že se nakazí, nebo hůř, že nakažení půjdou pracovat a virus dále rozšíří.

Rudolf Hruboň