Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

KRIMINALITA STOUPÁ: V Česku je nejvíc vloupání za sedm let

V Česku po koronavirové pauze opět roste kriminalita. Na nový rekord se vyhouply především počty vloupání. V minulém roce jich policisté řešili 33 750, tedy o tři tisíce víc než v roce 2021. To je nejvyšší číslo minimálně od roku 2016. Upozornil na to deník iDNES (viz ZDE).

Majetková kriminalita vzrostla o 30%

Vykrádá se všechno. Mezi lupiči jsou oblíbená například zamčená auta, ale nebojí se ani krádeží v bytech a rodinných domech. Majetková kriminalita celkově meziročně vzrostla téměř o 30 procent. „Nárůst lze vysvětlit omezením pohybu osob v roce 2021, uzavřením obchodů, pobytem v domácnosti, a to zejména v období leden až duben 2021, kdy byl vyhlášen nouzový stav, a loňským vysokým nárůstem inflace, skokovým zdražením energií a sociální situací obyvatelstva,“ shrnuje tiskový mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Centrem zločinu jsou velká města

Tradičním centrem zločinu bývají větší města, v absolutních číslech vede Praha. V metropoli s 1,3 milionu obyvatel policie minulý rok řešila téměř 6 200 vloupaček. Z analýzy MF DNES všech krajských a okresních sídel ale vyplývá, že hlavní město není nejrizikovější. V Plzni nebo v Ostravě dochází k víc než pěti vloupáním na tisíc obyvatel za rok. Praha je pod pěti a celkově se v tomto ohledu řadí na sedmé místo v žebříčku. Nejhůře na tom byla minulý rok Příbram, kde se přepočet vyhoupl na téměř šest vloupání na tisíc místních za rok.

Zpracoval Rudolf Hruboň