Polský europoslanec Ryszard Czarnecki; Foto: Euranet Plus / Wikimedia Commons

Polský europoslanec Ryszard Czarnecki; Foto: Euranet Plus / Wikimedia Commons

Zahraniční

KŘESŤANSKÝ EUROPOSLANEC si přišel podvody na více než 2,5 mil. Kč

Ani více než slušný plat europoslance nestačil Ryszardu Czarneckému (57) z polské vládní strany Právo a spravedlnost (obdoba naší KDU-ČSL). Přes dva a půl milionu získal paděláním cestovních nákladů. Zjistil to Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Upozornil na to polský deník Rzeczpospolita (viz ZDE).

Za 10 let skoro 2,6 milionu

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zjistil, že křesťanský politik si v letech 2008 až 2018 paděláním cestovních nákladů „přilepšil“ více než sto tisíci eury (přes 2,5 milionu Kč). OLAF v té souvislosti zaslal polské prokuratuře oznámení o možnosti spáchání trestného činu. Czarnecki vykazoval dojíždění z města Jaslo, kde má byt po zemřelé matce, kde ale nežije, namísto z jeho skutečného bydliště ve Varšavě. Navýšil si tak každou jízdu o 340 km, na základě čehož mu byly vyplaceny vždy neoprávněně vyšší cestovní náhrady. Dále europoslanec vykazoval jízdy automobily, které mu nikdy nepatřily.

Za 16 let multimilionářem

Mimo přímých cestovních výdajů jsou podle daňových zákonů také cestovní náhrady osvobozeny od daně z příjmu. Oficiálně jsou tzv. “diety” prostředky určené pro úhradu hotelů, nájemné za byt a nebo večeře v restauraci. Czarnecki se tak stal za 16 let působení v europarlamentu multimilionářem. Podle posledního majetkového přiznání (za rok 2019) má v hotovosti téměř 720 tis. zlotých (přes 4 mil. Kč), vlastní 80-metrový družstevní byt v hodnotě 800 tisíc. PLN (přes 4,5 mil. Kč), další 126-metrový v hodnotě 2,6 milionu PLN (14,8 mil. Kč) a další 120-metrový v Bruselu v hodnotě 201 tisíc. EUR (cca 5,3 mil. Kč).

Zpracoval Rudolf Hruboň