Český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka; Foto: MZV ČR

Český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka; Foto: MZV ČR

Zahraniční

KREML si předvolal českého velvyslance v Moskvě

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová potvrdila novinářům, že ve čtvrtek si ruské ministerstvo zahraničí předvolá českého velvyslance Vítězslava Pivoňku a očekává s ním „konkrétní rozhovor“ o dalších možných krocích.

Neperspektivnost jednání z pozice ultimát

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek na tiskové konferenci po jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským uvedl, že Praha požádala, aby se do Moskvy vrátilo všech 20 vyhoštěných českých diplomatů. Na prohlášení českého ministra vzápětí reagovala ruská strana. Tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov ve svém komentáři pro ruská média včera prohlásil, že Moskva považuje styl jednání Prahy za nepřijatelný. „Právě dnes ve svém poselství prezident Putin hovořil o neperspektivnosti jednání s námi pomocí ultimát,” zdůraznil Peskov.

Český velvyslanec byl znova předvolán

Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová informovala o tom, že český velvyslanec v Rusku bude znovu předvolán na půdu resortu. Navrhujeme Praze nechat ultimáta pro jednání uvnitř NATO. Pro Rusko je takový tón nepřijatelný. Zítra budeme pokračovat v jednání s českým velvyslancem na půdě ruského ministerstva zahraničí,” prohlásila Zacharovová. Bude se konkrétně mluvit o tom, jaké kroky budou podniknuty, pokud Praha přijme odpovídající opatření,“ uvedla s tím, že česká strana „musí rozumět tomu, o čem budou jednat“. Podle diplomatky nebude mít Praha po rozhovoru mezi ruským ministerstvem zahraničí a českým velvyslancem příležitost obvinit Moskvu ze zničení bilaterálních vztahů s Českou republikou.

Krize v česko-ruských vztazích

Krize v rusko-českých vztazích nastala poté, co 17. dubna český premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci obvinil ruské tajné služby z organizace výbuchů na muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014. Následně bylo vyhoštěno 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze. Moskva v reakci na to vyhostila 20 zaměstnanců českého velvyslanectví. Je mezi nimi zástupce velvyslance, což bylo pro Prahu překvapením. Ruské ministerstvo zahraničních věcí označilo obvinění na adresu tajných služeb za absurdní a vymyšlené. Česká vláda navíc také vyřadila Rosatom z řad uchazečů o účast v tendru na výstavbu nového energetického bloku jaderné elektrárny Dukovany. Státní společnost Rosatom označila rozhodnutí za netržní a politicky angažované.

Zpracoval Rudolf Hruboň