Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Ekonomika

KREML: Rusko nepřijme strop cen ropy

Moskva neplánuje uznat západem stanovený cenový strop na vývoz ruské námořní ropy, řekl v sobotu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodal, že vláda v současné době provádí přezkum situace.

“Nyní situaci analyzujeme,” řekl Peskov novinářům. „Na takový strop byla provedena určitá příprava. Tento strop nepřijmeme a po přezkoumání poskytneme další informace o tom, jak bude práce organizována.“

V pátek se EU dohodla na omezení ceny ruské námořní ropy na 60 dolarů za barel, což v září navrhly USA a podpořila skupina zemí G7. Tento krok otevírá cestu k oficiálnímu schválení opatření o víkendu. Strop, který usiluje o další sankcionování Moskvy za vojenskou operaci na Ukrajině, zakáže západním společnostem pojišťovat nebo financovat plavidla přepravující ruskou ropu, pokud nebude náklad nakoupen na umělé cenové hladině nebo pod ní. Má vstoupit v platnost 5. prosince nebo „velmi brzy poté“.

Podobná omezení, včetně cenového stropu pro ostatní ropné produkty, mají být zavedena v únoru. Rusko opakovaně prohlásilo, že nebude prodávat ropu zemím, které se tohoto schématu účastní, a varovalo, že strop způsobí zmatek na energetických trzích a vytlačí ceny komodit ještě výše.

Zpracoval Rudolf Hruboň