Ilustrační foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Zahraniční

KREML O VRBĚTICÍCH: Obvinění jsou pobuřující, chování ČR likviduje dvoustranné vztahy

V Kremlu se domnívají, že chování České republiky má ničivý dopad na dvoustranné vztahy. Tato politika odporuje zdravému rozumu, uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Destruktivní chování Prahy

Česká republika se ve vztazích s Ruskem snaží svou nepředvídatelnou a agresivní politikou připodobnit ke starším „soudruhům“ za oceánem. Tato linie je destruktivní pro dvoustranné vztahy a odporuje zdravému rozumu. V úterý to novinářům uvedl Dmitrij Peskov. Samozřejmě toto chování Prahy považujeme za zcela neopodstatněné a destruktivní z pohledu dvoustranných vztahů. Podle nás je tato linie Prahy zcela připravena o zdravý rozum. A samozřejmě to přeci jenom vypadá, jako pokus vypadat v tomto nepředvídatelném a do jisté míry agresivním počínání jako starší soudruzi za oceánem. Takový pocit máme,“ upřesnil Putinův mluvčí.

Rusko je stále otevřené dialogu

Mluvčí Kremlu dále vyjádřil politování nad jednáním České republiky, neboť „Rusko bylo, je a zůstává otevřené pro respektovaný dialog“, který je založen na vzájemném respektu a toleranci rozdílných názorů. Dříve v úterý ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Praha sama nedokáže pochopit, co se ve skladech stalo. Podle mluvčí ruské diplomacie Marii Zacharovové česká vláda dokonce sama neměla informace, komu sklady ve Vrběticích patřily. „Za sedm let se orgánům ČR nepodařilo odpovědět na otázku, kdo za to může. Nemohli ani odpovědět na otázku, co se tam stalo,“ reagovala Zacharovová ve vysílání ruské rozhlasové stanice Vesti FM na tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše.

Zpracoval Rudolf Hruboň