Ekonom Lukáš Kovanda; Foto: Repro YouTube Czech Fund

Ekonom Lukáš Kovanda; Foto: Repro YouTube Czech Fund

Domácí

KOVANDA: Putinova slova o zvýšení dodávek plynu do EU pomohou stabilizaci trhu

Výrok ruského prezidenta Vladimira Putina o zvýšení dodávek plynu do Evropy pomůže zpomalit růst cen a stabilizovat energetický trh, řekl v komentáři pro Ria Novosti hlavní ekonom české banky Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Stabilizace trhu

„Včerejší výrok prezidenta Putina o možném zvýšení dodávek plynu do Evropy pomůže stabilizovat energetický trh. K poklesu cen už došlo na velkoobchodním trhu s plynem. Teď rozhodně lze optimisticky očekávat, že dojde k některému uklidnění při růstu cen,“ řekl Lukáš Kovanda.

Podle odborníka může mít na další stabilizaci situace pozitivní vliv i zahájení provozu plynovodu Nord Stream 2. Uvedení plynovodu Nord Stream 2 do provozu může mít pozitivní dopad na další stabilizaci situace. Začátek provozu plynovodu vytvoří tlak na ceny plynu a povede k jejich pádu. To by se pozitivně projevilo na trhu s elektřinou a s dalšími druhy energie v zemích Evropské unie,“ poznamenal Kovanda.

Vladimir Putin se ve středu zúčastnil jednání o energetice, na kterém se diskutovalo o situaci s cenami na evropském trhu s plynem. Ruský prezident mimo jiné zdůraznil, že Gazprom plní a musí i nadále plnit své smluvní závazky při dodávkách plynu přes Ukrajinu. Zároveň přitom vyzval k promyšlení možnosti pečlivého zvýšení nabídky na trhu, například na burze v Petrohradu.

Zpracoval Rudolf Hruboň