Akcie ruské Sberbank v pátek na burze v Moskvě posílily o bezmála 17 procent. Její akcie těží z toho, že sankce Západu vůči Rusku jsou nakonec slabší, než investoři po celém světě čekali. Ve svém článku to uvádí ekonom Lukáš Kovanda na serveru Kurzy.cz (viz ZDE).
Lidé v ČR se o své úspory bát nemusí
Lidé v ČR se nemusí obávat o své úspory v tuzemské divizi Sberbank. Do částky v přepočtu 100 tisíc eur jsou jejich úspory tak jako tak ze zákona pojištěny. Je ovšem krajně nepravděpodobné, že by lidé v ČR přicházeli o úspory, jestliže jich ve Sberbank mají i v přepočtu nad 100 tisíc eur. Klienti Sberbanky u nás i v jiných zemích, kde působí, se ale pochopitelně intenzivně snaží své úspory převést do jiné banky, neboť správně vnímají zvýšené riziko. To je však zatím spíše výhledové. Pod tímto náporem vznikají technické problémy, které v pátek odpoledne vedly k uzavření poboček spadajících pod Sberbanku v České republice. Z hlediska klientů je prozíravé převést si své prostředky do jiné banky, než je Sberbank, na druhé straně není třeba podléhat panice.
Obrovské devizové rezervy Ruska
Fungující banky tvoří pilíř ekonomického systému současného Ruska. Ten zatím disponuje prostředky na pomoc bankám zasaženým sankcemi ve vrchovaté míře. Devizové rezervy ruské centrální banky činí zhruba 630 miliard dolarů. Rusko navíc vykazuje rekordní přebytky běžného účtu své platební bilance a má menší dluh než kterákoli země EU. To vše znamená, že má zatím dostatečný polštář na to, aby pomohlo svým bankám, nejen Sberbank, dopady sankcí ustát. Vladimir Putin proto dnes přednostně přispěchává se státní pomocí právě bankám, opět nejen Sberbank. I to investory vede k tomu, že se vrací k jejím akciím a ty tak po čtvrtečním mohutném pádu v pátek citelně vzrostly o uvedených 17 procent.
Zpracoval Rudolf Hruboň