Samozvaná Kosovská republika zakázala na své území vstup vozidlům, která nejsou opatřena dočasnými kosovskými registračními značkami (RZ). Opatření je namířeno hlavně proti Srbům, kteří kvůli tomu zahájili pokojný protest.
Nesmyslné nařízení
Policie samozvané republiky předtím oznámila, že vozidla se srbskými poznávacími značkami již nebudou moci vjíždět do Kosova a na vjezdu musí být instalovány dočasné kosovské RZ. Instalace registračních značek samozvané republiky vzbuzuje u Srbů nejen morální protest, ale také je nutí utrácet peníze za dočasné registrační značky a ztrácet čas jejich instalací. Srbové žijící na severu Kosova, zahájili proto 20. září pokojný protest na kontrolním stanovišti Jarine, které se nachází na silnici z Prištiny do Bělehradu na administrativní trase mezi středním Srbskem a autonomní provincií. Tam, stejně jako na kontrolním stanovišti Brnjak na silnici z Kosovské Mitrovice do Nového Pazaru a na dalších dvou místech na severu Kosova, zaujali pozice vojáci kosovského ministerstva vnitra.
Srbsko požádalo o zásah KFOR
Na situaci reagoval srbský prezident Aleksandar Vučič, který požádal, aby síly KFOR zareagovaly během 24 hodin na konflikt, který se vyostřil kvůli odmítnutí povolit průjezd automobilů bez kosovských registračních značek. Síly mezinárodní mise pod záštitou NATO v Kosovu (KFOR) dorazily na kontrolní stanoviště Jarine na hranici se Srbskem, informoval televizní kanál Pink TV a portál Kosovo Online. Jsou to američtí, kanadští a polští vojáci z kontingentu KFOR. Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Nezávislost byla uznána většinou zemí EU (včetně České republiky) a USA. Jiné významné země, jako např. Rusko a Čína, nezávislost Kosova neuznávají. Bělehrad nezávislost Prištiny striktně odmítá uznat.
Zpracoval Rudolf Hruboň