Kosovský prezident Hashim Thaçi; Foto: Koch / MSC / Wikimedia Commons

Kosovský prezident Hashim Thaçi; Foto: Koch / MSC / Wikimedia Commons

Zahraniční

KOSOVO: Prezident Thaçi rezignoval kvůli obvinění z válečných zločinů

Politik je obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Thaçiho, jenž patřil během války se Srbskem v 90. letech mezi vůdce tzv. Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), v červnu prokuratura označila za zodpovědného za vraždy nejméně 100 civilistů.

Válečné zločiny

Thaçi patřil k vůdcům teroristické Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v 90. letech bojovala proti vládě v Bělehradu s cílem odtrhnout Kosovo od Srbska. Po válce působil jako ministr zahraničí, vicepremiér, premiér a od roku 2016 coby prezident Kosova. Je jedním z několika kosovských politiků obviněných ze zločinů, mezi něž patří například vraždy, mizení lidí nebo mučení. Prokuratura už v červnu informovala o existenci obžalovacího spisu, podle něhož jsou Thaçi a ostatní zodpovědní za vraždy nejméně 100 civilistů. Prokuratura tehdy uvedla, že zveřejnila informace o existenci obžaloby, protože se Thaçi a další podle ní opakovaně pokoušeli klást překážky práci tribunálu a panovaly obavy, že se snaží změnit kosovské právo, aby legitimita tribunálu nebyla uznána. Po rezignaci byl Thaçi zatčen a přepraven do vazební věznice tribunálu v Haagu.

Kosovský tribunál

Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen až v roce 2015, na základě zprávy Rady Evropy z roku 2011 obsahující obvinění, že bojovníci UÇK obchodovali s lidskými orgány, které odebírali vězňům, a že zabíjeli Srby i Albánce. Tribunál má soudit bývalé velitele teroristické UÇK, která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Tribunál je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu a jeho členové jsou zahraniční soudci. Válka za odtržení Kosova na Srbsku si vyžádala přes 10 000 životů. Osud více než 1600 nezvěstných zůstává neznámý. Boje skončily po 78 dnech náletů NATO, které bombardovalo srbské síly. Kosovo, ovládané Albánci, vyhlásilo jednostranně nezávislost v roce 2008.

Oblíbenec Západu

Hashim Thaçi byl od začátku oblíbencem Západu, který všestranně podporoval teroristickou činnost tzv. Kosovské osvobozenecké armády vůči srbským bezpečnostním a vojenským silám. A to přes zprávy o zvěrstvech a válečných zločinech, kterých se hrdlořezové z UÇK dopouštěli. Thaçi byl přijímán na nejvyšší úrovni vrcholnými západními představiteli.

Hashim Thaçi a bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v roce 2012; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Vedení samozvaného Kosovského státu ovládli prominenti bývalé tzv. Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), kteří jsou zodpovědní za jedny z nejohavnějších válečných zvěrstev, které se odehrály v Evropě po 2. světové válce. Tyto hrůzné skutečnosti nebránily a nebrání dodnes západním zemím a zejména Spojeným státům v mohutné podpoře kosovského režimu.

Zpracoval Rudolf Hruboň