Ilustrační foto: Eugene Pivovarov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Eugene Pivovarov / Wikimedia Commons

Domácí

KORUPCE: Pražský politik ODS bral peníze od reklamní firmy JCDecaux. O úplatky prý nešlo

U Obvodního soudu pro Prahu 1 pokračuje soudní proces s bývalým místostarostou Prahy 1 Michalem Valentou (ODS), který je obžalován z přijímání úplatků za zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky kontroverzní reklamní firmě JCDecaux. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Zneužil interní informace

Spolu s ním čelí obžalobě technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer i samotná firma, jež se zabývá pronájmem reklamních ploch. Státní zástupce Jan Lelek viní Valentu, že v roce 2016 pomohl firmě k pronájmu čtyř vitrín neboli poutačů ve vestibulu stanice metra Staroměstská. Měl k tomu využít interní informace, k nimž měl jako bývalý místostarosta (ve funkci byl mezi lety 2006 až 2010) a v době spáchání činu jako člen majetkového výboru první městské části přístup.

Úplatek skrytý za “poradenskou činnost”?

Žalobce tvrdí, že Valenta za to od JCDecaux dostal 200 tisíc korun skrytých za fakturou za poradenskou činnost. „Tento fiktivní smluvní vztah uzavřel, aby zastíral skutečnou činnost, tedy využívání interních informací,“ uvedl v březnu během prvního líčení státní zástupce Lelek. To obžalovaní odmítají. Ve středu před soudem jako svědek vypovídal ředitel společnosti Pavel Slabý. Valenta má s nimi prý smlouvu na PR služby od srpna 2016. Ředitel uvedl, že společnost údajně trpěla negativními kampaněmi v médiích a Valenta má prý pomoci špatný mediální obraz vylepšit. Má za to dostávat čtyřicet tisíc korun měsíčně.

Smlouvy nevýhodné pro Prahu

JCDecaux je v Praze významným hráčem na trhu s reklamou. Smlouva z roku 1997 zaručuje společnosti Rencar, která do skupiny spadá, provozování reklamy na všech asi 130 tisících reklamních plochách v pražské hromadné dopravě. Tento kontrakt je předmětem soudního sporu, jelikož dopravní podnik jej v roce 2016 vypověděl. Obvodní soud pro Prahu 9 nepravomocně rozhodl o jeho neplatnosti. JCDecaux má také smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků MHD, kterou minulé vedení magistrátu označilo za nevýhodnou a rozhodlo o tom, že ji neprodlouží. Podle firmy je smlouva pro město prý výhodná.

Firma se zapletla i s Piráty

JCDecaux na sebe nedávno negativně upozornila utajenými kontakty obžalovaného Tomáše Tenzera s předními představiteli Pirátské strany v Praze. Bývalá předsedkyně pražských Pirátů Michaela Krausová byla na základě toho nucena na svou pozici rezignovat (viz ZDE), nicméně následně vyšlo najevo, že její nástupce ve funkci Viktor Mahrik se s obviněným Tenzerem scházel tajně taky (viz ZDE). Existuje podezření, že firma JCDecaux se prostřednictvím Tenzera snažila ovlivnit rozhodování Pirátů, kteří vládnou v Praze, na další pokračování reklamních smluv s touto firmou.

Rudolf Hruboň