Ilustrační foto: Repro YouTube Euronews

Ilustrační foto: Repro YouTube Euronews

Zahraniční

KORUPCE: Ericsson uplácel v USA i jinde. Zaplatí pokutu více než miliardu dolarů

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny, Vietnamu a Džibutska. Podle agentury Reuters to uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. (viz ZDE).

Firma se chtěla vyhnout dalšímu vyšetřování

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení souhlasil, že zaplatí přes miliardu dolarů (23 miliard Kč), aby ukončil americké vyšetřování, které se týkalo i podplácení vládních představitelů. Částka se skládá z pokuty přes 520 milionů dolarů a z dalších 540 milionů USD, které má Ericsson uhradit Komisi pro cenné papíry (SEC). Firma přiznala, že v letech 2000 až 2016 porušovala americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Zapojila se do systému vyplácení úplatků a falšování účetnictví, uvedl úřad. Podle zpravodajského serveru BBC má být částka jednou z nejvyšších, jaká byla za porušování FCPA vyměřena.

Největší konkurent Huawei v sítích 5G

Ericsson je jedním z největších výrobců zařízení pro mobilní sítě na světě. V září uvedl, že vyčlenil 1,2 miliardy dolarů na pokrytí případných sankcí vyplývajících z amerického vyšetřování. Ve třetím čtvrtletí kvůli tomu vykázal ztrátu 6,9 miliardy švédských korun (16,8 miliardy Kč). Firma je největším světovým konkurentem čínské firmy Huawei v oblasti výstavby mobilních 5G sítí. Huawei čelí v posledních letech sankcím, hlavně právě ze strany USA. Existuje podezření, že americké sankce byly zavedeny na popud podplácení amerických vládních představitelů právě ze strany firmy Ericsson, která se takto chtěla prosadit na trhu proti firmě Huawei.

Rudolf Hruboň