Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

KORONAVIRUS: Země očkující proti TBC mají šestkrát méně úmrtí

Bezmála šestkrát nižší úmrtnost na koronavirus mají země, které prováděly plošné očkování proti tuberkulóze vakcínou Bacillus Calmette-Guérin (BCG). Vyplývá to podle serveru Mail Online z výzkumu vědců z Univerzity Johnse Hopkinse (viz ZDE).

Posílená kolektivní imunita

Vakcína BCG podle vědců posiluje kolektivní imunitu populace. Úmrtnost na COVID-19 je v proočkovaných zemích přesně 5,8-krát nižší než tam, kde se „nekalmetizovalo“, tedy třeba v Itálii či Španělsku. Další studie o vlivu kalmetizace na obranyschopnost organismu proti COVID-19 probíhají, podporuje je i světová zdravotnická organizace WHO. Starší studie zveřejněná na serveru pro zdravotnické vědy MedRxiv zmiňuje, že u lidí očkovaných v dětství proti TBC se vyvinula širší ochrana proti nemocem dýchacích cest.

V ČR je očkování již nepovinné

Takzvaná kalmetizace se v Česku prováděla až do roku 2010. V současnosti se povinně očkují pouze novorozenci s vysokým rizikem onemocnění touto chorobou. Rodiče však mohou své dítě nechat naočkovat i v případě, že nepatří do rizikové skupiny specifikované vyhláškou. Do této skupiny patří děti, u nichž například jeden z rodičů či člen domácnosti měl nebo má aktivní tuberkulózu. Patří tam také dítě, pokud se ono samo – nebo někdo z členů domácnosti – narodilo či pobývalo alespoň tři měsíce v zemi, kde je více než 40 případů tuberkulózy na 100 tisíc obyvatel.

Rudolf Hruboň