Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIRUS: Začíná druhá vlna? Počty nakažených opět stoupají

Pandemie COVIDu-19 zrychluje, varovala v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO). Ve čtvrtek se nákaza koronavirem SARS-CoV-2 nově potvrdila u 150 000 lidí, což je dosavadní denní maximum od samého počátku výskytu nového koronaviru.

Ohniskem americký kontinent

„Svět je v nové a nebezpečné fázi, bylo to nejvíc za jeden den,“ varoval v pátek v Ženevě generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podle stanice CNBC, když zmiňoval rekordní počet nakažených. V USA stoupl ve čtvrtek počet nových případů mezitýdenně o 15 procent. V USA je podle Univerzity Johnse Hopkinse 1,2 milionu případů a přes 118 000 obětí z řad infikovaných. Kromě obou Amerik přibylo mnoho nových případů v jižní Asii na a Blízkém východě.

Zrychlený nárůst nakažených i v ČR

Po čtvrtku, kdy v Česku přibylo 118 potvrzených případů nákazy koronavirem, což byl nejvyšší přírůstek od 21. dubna, pokračuje rychlejší nárůst i v pátek. Do odpoledne přibylo už přes osm desítek případů. Nejvyšší počet nových pacientů je v posledních dvou dnech na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a v Praze. A právě lokální ohnisko na Karvinsku podle epidemiologa Rostislava Maďara způsobilo, že byl čtvrteční nárůst největší od 21. dubna. Celkem bylo v České republice dosud potvrzeno 10 361 případů nákazy novým koronavirem. Vyléčilo se 7472 lidí a 335 pacientů nákaze podlehlo.

Rudolf Hruboň