Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Domácí

KORONAVIRUS: Záchranáři vozí čím dále tím mladší ročníky

Záchranáři vozí do nemocnic s koronavirem čím dále tím mladší pacienty, kteří už to doma jednoduše neudýchají. Často jde i o padesátníky v těžkých stavech, zdravotníci také zachraňují nemocné, jejichž dech a pak i srdce se zastavily, a musí je okamžitě resuscitovat. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Počet výjezdů vzrostl

V Praze vyjíždí záchranná služba k lidem s potvrzeným onemocněním COVID-19 nebo těm, u nichž je důvodné podezření na tuto nákazu, ve třetině případů, v Královéhradeckém kraji je to čtvrtina. Celkový počet výjezdů záchranářů v Chebu v lednu vzrostl proti minulému roku o 96 procent. Na dispečinku pražské záchranné služby odbaví až osm set hovorů denně, jejich náplň se v posledních měsících změnila. „Na jaře se lidé báli, hledali informace, volali, aby měli jistotu, že se jim dostane péče. Nyní volají, že už to prostě doma neudýchají,“ řekla Právu Jana Poštová, mluvčí pražské ZZS, jejíž posádky denně vyjíždí až 370krát.

Na JIP vozí mladé, jinak zdravé

Výrazně větší zátěži čelí záchranáři i v pandemií těžce zasaženém Královéhradeckém kraji (KHK). „Proti stejnému období minulého roku máme denně o čtyřicet výjezdů více. A to nejezdíme na hory k úrazům. Tedy jsme na 187 výjezdech denně a z toho 25 procent zásahů je u COVIDových pacientů,“ dokládá Ivo Novák, mluvčí záchranné služby KHK, a popisuje nezvyklé situace, kterým musí záchranáři v terénu čelit. „I my vozíme stále mladší ročníky s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Transportujeme je se závažnou dušností. Nejmladší pacienti jsou sedmdesáté ročníky,” dodal Novák.

Stav se rychle zhorší

„Závažný problém, který vnímáme, je také ten, že na linku 155 volají lidé, u kterých nejsou ani patrné známky dušnosti. Nemají ani teplotu. Jen cítí slabost. Řekneme jim tedy, že to není na výjezd záchranné služby, ale jejich stav se pak rychle zhorší. Je to individuální, nelze říct, že je to vždy v řádu hodin. Ale pak nám volají například jejich příbuzní, my vyjíždíme a transportujeme je do nemocnice už v těžkém stavu,“ popsala situaci Právu Petra Bakurová, mluvčí záchranářů Karlovarského kraje.

Zpracoval Rudolf Hruboň