Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Domácí

KORONAVIRUS: Z nejhoršího jsme venku, ale stále není vyhráno

Epidemie onemocnění COVID-19 v Česku i nadále zpomaluje, což ukazují klesající statistické hodnoty. Vláda tedy rozhodla o přesunu do stupně čtyři protiepidemického systému (PES), s čímž je spojeno uvolňování některých opatření.

Nemáme vyhráno

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nicméně upozornil, že stále není vyhráno, a proto bychom si na třetí stupeň měli počkat nejméně týden. „Rizikové skóre umožňuje přesun České republiky do kategorie číslo čtyři. Další posun, pokud vše půjde dobře, může nastat nejdříve za týden,” řekl na páteční tiskové konferenci Blatný. Podle Blatného i ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška epidemie i nadále zpomaluje, klesají statistiky, absolutní čísla jsou však nadále vysoká. Komunitní šíření podle ministra stále trvá. „Klesá populační zátěž, máme příznivé reprodukční číslo a také pozorujeme již první pozitivní trendy, co se týče hospitalizovaných. Musíme dál trvat na dodržování opatření, aby zpomalení šíření epidemie pokračovalo a doufejme i zesílilo,” zhodnotil vývoj šéf zdravotnických statistiků.

Zmírnění opatření

Vláda v pátek odsouhlasila návrh, že se země posune v protiepidemickém systému (PES) z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého, který znamená mírnější opatření. Nově budou moci mít obchody otevřeno až do 23. hodin, na tuto hodinu se také posune zákaz vycházení. Zvýší se počet lidí, kteří se budou moci scházet, a to na šest osob místo dosavadních dvou. Více obchodů se ale neotevře. Zůstanou otevřené prodejny se základními životními potřebami. Další obchody se otevřou až bude Česko v tabulce PES na třetím stupni. To by podle ministra Blatného mohlo být 30. listopadu. Mírnější pravidla spojená s přechodem na mírnější stupeň rizika PES také neplatí pro školy. Rozvolnění opatření ve školství odstartuje postupně. Žáci základních se budou moci vrátit do škol až v pondělí 30. listopadu.

Vakcinační strategie

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci uvedl, že v současné chvíli je již připravena vakcinační strategie pro Česko, v souvislosti s čímž se očekává, že k nám vakcína dorazí již v prvním čtvrtletí příštího roku. Vakcína už je v evropských skladech některých výrobců, ale její uvolnění pro lidi je možné, až bude schválena evropskou lékovou komisí. Předpokládáme, že by k tomu mohlo dojít na přelomu roku nebo začátkem příštího roku. Takže v prvním kvartále by byla dostupná v České republice, řekl ministr s tím, že jsou vytipovány skupiny, které budou moci vakcínu dostat jako první. Blatný rovněž upozornil na to, že se nyní připravuje informační kampaň k vakcíně. „Je třeba to lidem vysvětlit, aby to správně pochopili. Opakuji, že vakcína nebude povinná,“ dodal.

Rudolf Hruboň