Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Zahraniční

KORONAVIRUS: Většina zemí Evropy přitvrzuje opatření proti šíření nákazy

Nejen Česko aktuálně bojuje s prudkým nárůstem nových případů nemoci COVID-19. Stejně jako česká vláda tak i v dalších evropských zemích přitvrzují opatření, která mají postup pandemie zastavit a zabránit kolapsu zdravotnických systémů.

Velká Británie – Britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka 5. listopadu budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty.

Francie – Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden vyhlásil celoplošná karanténní opatření. Od pátku jsou zavřené restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Možný není ani volný pohyb mezi jednotlivými regiony.

Itálie – Vláda minulý týden vydala výnos s novými restrikcemi kvůli koronaviru. Bary a restaurace se zavírají již v šest večer, jídlo s sebou nebo na rozvážku nabízet mohou. Zcela se zavřela divadla a kina, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Pro diváky jsou uzavřené i stadiony.

Polsko – omezeno je shromažďování na veřejnosti. Setkávat se smí nanejvýš pět lidí. Zavřené jsou bary a restaurace, prodávat smějí pouze jídlo, které si lze odnést. Děti mohou chodit ven pouze mezi 8:00 hodinou ranní a 16:00 hodinou odpolední, a to pouze v doprovodu dospělého.

Rakousko – Od úterý 3. listopadu zavede zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či prostřednictvím roznáškové služby. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty, v hotelech se budou moci ubytovávat jen ti, kteří cestují za prací.

Slovensko – Od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezilo volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavedlo zákaz vycházení, který tento týden prodloužilo do 8. listopadu. Obyvatelé Slovenska mohou jezdit například do zaměstnání, na testování, do přírody v okresu svého bydliště, dále do obchodů s potravinami, lékáren či k lékaři nebo do banky.

Portugalsko – Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy vyhlásí Portugalsko uzávěru na většině svého území. Lidé budou smět opouštět domovy pouze za účelem cest do práce, do školy nebo na nákup. Obchody budou nuceny zavírat nejpozději v deset večer, restaurace o půlhodiny později. Vláda rovněž nařídila firmám, aby přešly na práci z domova, pokud to bude možné.

Španělsko – Španělští poslanci tento týden schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců, prodloužen byl tak do 9. května. Nouzový stav umožňuje španělským autonomním oblastem vyhlásit opatření jako je zákaz nočního pohybu či omezení cest mimo region. Celá řada španělských regionů přistoupila ke zkrácení otevírací doby barů a restaurací nebo zakázala větší shromáždění lidí.

Zdroj: Novinky.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň